Prezydent Andrzej Duda: "Ukraina powinna wrócić do swoich granic uznanych międzynarodowo"

Prawo międzynarodowe gwarantuje pokój. Jeżeli ono będzie przestrzegane, to będzie pokój. Więc jeśli ma się zakończyć wojna, trzeba wrócić do prymatu prawa międzynarodowego, do jego przestrzegania i także do międzynarodowo uznanych granic Ukrainy - powiedział prezydent Andrzej Duda w programie "Gość Wiadomości" w TVP Info.

TVP Info/printscreen

Prezydent został zapytany w środę w TVP m.in. o pojawiające się głosy, że powinno się umożliwić prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi "wyjście z twarzą" z wojny z Ukrainą.

"Trudno mi zrozumieć te głosy" - powiedział. Podkreślił, że Władimir Putin to "człowiek, który powinien odpowiedzieć karnie za to, co w tej chwili dzieje się na Ukrainie i za te zbrodnie, które są tam popełniane".

"Normy prawa międzynarodowego muszą być przestrzegane, a to oznacza, że Ukraina powinna wrócić do swoich granic uzgodnionych międzynarodowo, czyli Rosja powinna się wycofać ze wszystkich ziem, które zajęła z normalnych, międzynarodowo uznanych granic Ukrainy. Czyli oddać okręg doniecki, ługański, oddać Krym"

- zaznaczył prezydent.

Podkreślił, że "to były uznane międzynarodowo ziemie państwa ukraińskiego i Rosja te ziemie po prostu brutalnie zajęła, łamiąc wszystkie zasady".

"Więc albo panowie uważają, że prawo międzynarodowe ma znaczenie, albo uważają, że nie ma znaczenia, jeśli dotyczy kwestia imperiów, ale wtedy stawiają cały świat w sytuacji, że nie ma żadnych zasad i to się źle skończy. W związku z tym przywołać należy te zasady, które mają obowiązywać, te zasady, pod którymi podpisywały się wszystkie państwa choćby w ramach Karty Narodów Zjednoczonych"

- stwierdził prezydent.

Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla Telewizji Polskiej powiedział, że niektórzy przywódcy nie doceniają zapędów imperialnych Rosji.

Rosja ma taki zwyczaj, że jak widzi brak oporu i widzi, że nie ma zdecydowanej reakcji na jej działania, to uznaje to za przyzwolenie do dalszych działań. W związku z powyższym dzisiaj trzeba twardo postawić tamę imperialnym dążeniom Rosji, bo tylko to jest w stanie te dążenia zatrzymać

- powiedział prezydent.

Jak zaznaczył, trzeba wesprzeć Ukrainę pod każdym względem.

Dzisiaj trzeba wspierać tych, którzy uciekają z Ukrainy i Polska to robi, polskie społeczeństwo to robi. Dzisiaj trzeba wesprzeć walczących w obronie Ukrainy wysyłając im wszelką potrzebną pomoc, także pomoc militarną. Dzisiaj trzeba wesprzeć Ukrainę politycznie, także poprzez reżim sankcyjny, który ma zniechęcać Rosję do dalszego prowadzenia wojny, tak, żeby Rosję przywołać do porządku i wymusić na niej przestrzeganie prawa międzynarodowego. To jest jedyna droga do tego, by odzyskać pokój i spokój. I na Ukrainie, w naszej części świata i w ogóle

- podkreślił Andrzej Duda.

 

 


Źródło: TVP Info, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo