Zostać Rosjaninem w trzy miesiące - taki plan na Ukraińców ma Putin. Podpisał nawet dekret

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret przewidujący uproszczony tryb nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom okupowanych terenów w obwodach chersońskim i zaporoskim na południu Ukrainy - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda. Wnioski będą rozpatrywane w ciągu trzech miesięcy.

Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

W dokumencie wprowadzono poprawki do wcześniejszego prezydenckiego dekretu z kwietnia 2019 roku, na mocy którego zdecydowano o uproszczonym trybie nadawania obywatelstwa mieszkańcom separatystycznych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej - samozwańczych, kontrolowanych przez Moskwę struktur parapaństwowych na wschodzie Ukrainy.

Ogłoszona w środę nowelizacja została opublikowana w rosyjskiej rządowej bazie aktów prawnych. Dekret wszedł w życie w dniu podpisania przez głowę państwa.

Jak poinformowała Ukrainska Prawda, wnioski o nadanie rosyjskiego obywatelstwa, składane przez mieszkańców obwodów chersońskiego i zaporoskiego, będą rozpatrywane w ciągu trzech miesięcy.

10 kwietnia sztab generalny ukraińskiej armii przekazał doniesienia, że w obwodzie chersońskim Rosjanie jakoby drukują materiały agitacyjne, by przeprowadzić tzw. referendum w sprawie utworzenia "Chersońskiej Republiki Ludowej". W kolejnych dniach władze w Kijowie i ukraińskie źródła wojskowe zapowiadały, że "głosowanie" w tym regionie mogłoby dojść do skutku pod koniec kwietnia lub na początku maja. 9 maja wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar oświadczyła, że tzw. referendum nie odbyło się dotychczas ze względu na skuteczne działania ukraińskiej armii i służb specjalnych.

20 maja ukraińska gazeta internetowa Kyiv Independent poinformowała, że samozwańczy gubernator obwodu chersońskiego Wołodymyr Saldo ogłosił podczas spotkania z rosyjskimi kolaborantami "rychłe przyłączenie Chersonia do Rosji". 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Ukraina

Wczytuję ocenę...
Z uwagi na prace modernizacyjne możliwość komentowania została tymczasowo wyłączona. Zapraszamy do komentowania na naszym profilu na Facebooku fb.com/NiezaleznaPLZobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo