Na szczycie w Norwegii o wsparciu dla Ukrainy

Na szczycie Rady Państw Morza Bałtyckiego (CBSS) w Kristiansand na południu Norwegii 10 państw, w tym Polska, przyjęło deklarację wsparcia dla niepodległości Ukrainy oraz wyraziło gotowość pomocy przy odbudowie kraju.

Twitter.com/Iwona Woicka-Zulawska @IwonaWZ

Jak przekazało norweskie MSZ, głównym tematem spotkania ministrów spraw zagranicznych i przedstawicieli wysokiego szczebla krajów nordyckich, bałtyckich, Niemiec, Polski oraz dyplomacji UE była sytuacja na Ukrainie.

- Rada omówiła reperkusje wojny, współpracę z Ukrainą jako państwem obserwatorem CBSS, wystąpienie Rosji z Rady oraz przyszłą współpracę regionalną

 - podkreślono w komunikacie.

Polskę reprezentował wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Jedenastu członków Rady Państw Morza Bałtyckiego (10 państw oraz UE) w 30. rocznicę powstania tego forum, przyjęło tzw. Deklarację z Kristiansand, w której wyrażono m.in. wsparcie dla Ukrainy i "uznanie wysiłków tego kraju na rzecz obrony niepodległości i wolności oraz wartości, za którymi opowiada się Europa". W dokumencie podkreślono "gotowość zaangażowania się w odbudowę Ukrainy".

Ponadto w związku z inwazją Rosji na Ukrainę wskazano konieczność "rozliczenia zbrodni wojennych, których sprawcy nie mogą pozostać bezkarni". "Rosja i jej wspólnik w pełni odpowiadają za agresję" - zaznaczono.

W szczycie nie brała udziału Rosja, która w marcu została zawieszona w prawach członka organizacji, a w maju opuściła CBSS. "Rada (Morza Państw Morza Bałtyckiego) potwierdziła, że jej stosunki z Rosją i Białorusią (miała status obserwatora) pozostaną zerwane do czasu, gdy znów możliwa będzie współpraca oparta na fundamentalnych zasadach prawa międzynarodowego" - oznajmiła gospodyni szczytu szefowa norweskiej dyplomacji Anniken Huitfeldt.

Szczyt w Kristiansand był pierwszym od dziewięciu lat spotkaniem szefów dyplomacji państw CBSS.

 


Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo