Minister Moskwa w Davos: "W 2026 r. rozpoczniemy budowę elektrowni jądrowej w Polsce"

Minister klimatu Anna Moskwa wzięła dziś udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, gdzie poruszono temat budowy elektrowni atomowej w Polsce.

Anna Moskwa
twitter.com/@MKiS_GOV_PL

Jej wizyta skupiała się głównie wokół udziału w konferencji w Davos w środę - 25 maja, m.in. w tak zwanym śniadaniu ukraińskim zorganizowanego przez Yalta European Strategy, podczas którego omawiano kwestię współpracy energetycznej Polski oraz Ukrainy. Warszawa i Kijów będą współpracować przy odbudowie infrastruktury energetycznej nad Dnieprem, a także przy nowych inwestycjach, które przysłużą się obu stronom również w czasie pokoju.

Kiedy ruszy budowa elektrowni? 

Anna Moskwa uczestniczyła w panelu poświęconym roli energetyki jądrowej z udziałem dyrektora generalnego Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, w trakcie którego opowiadała o planach budowy atomu w Polsce. Poruszono również kwestię jego znaczenia w transformacji energetycznej na skalę światową.

"W wielu krajach zmienia się spojrzenie na energetykę jądrową. Ze względu na agresję Rosji na Ukrainę coraz więcej państw uważa energię z atomu za kluczowy element swojej strategii bezpieczeństwa energetycznego."

- mówiła Moskwa.

Przypomniała również, co Polacy sądzą o takim rozwiązaniu.

"Według badań z 2021 r. aż 74% mieszkańców Polski popiera budowę elektrowni jądrowych. Sądzę, że obecnie poparcie jest jeszcze większe – zdajemy sobie sprawę, że atom może być kluczem do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i niezależności."

- oznajmiła.

Szefowa resortu klimatu i środowiska zapowiedziała również, kiedy ruszy budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

"Pierwszy raz w historii Polski mamy bardzo zaawansowane działania dot. energetyki jądrowej. Prace związane z budową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej toczą się zgodnie z harmonogramem. W 2026 r. rozpoczniemy budowę."

- powiedziała minister.

"W grudniu 2021 r. wskazana została preferowana lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Obecnie prowadzimy dialog z potencjalnymi inwestorami strategicznymi z Francji, Korei Płd. i Stanów Zjednoczonych."

- dodała.

 


Źródło: niezalezna.pl, twitter.com

#Światowe Forum Ekonomiczne #Anna Moskwa #Polska

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo