Błaszczak: Jeszcze w tym roku dwie baterie Patriot trafią na wyposażenie Wojska Polskiego

- Jeszcze w tym roku dwie baterie rakietowe Patriot trafią na wyposażenie Wojska Polskiego, a do obsługi tej broni potrzebni są technicy, którzy rzeczywiście mają rozległą wiedzę - powiedział w Polskim Radiu szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak.

fot. Georges Seguin (Okki) - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7109002

W Polskim Radiu Mariusz Błaszczak zadeklarował, że "Polska jest bezpieczna" z dwóch powodów.

- Dlatego, że Polska jest aktywna w sensie budowania bezpieczeństwa rozwoju polskich sił zbrojnych i jest bezpieczna ze względu na naszą aktywność w ramach sojuszu północnoatlantyckiego - powiedział.

Stwierdził również, że jeszcze w 2022 r. na wyposażenie polskiej armii trafią rakiety Patriot.

- Jeszcze w tym roku dwie baterie (rakietowe) Patriot trafią na wyposażenie Wojska Polskiego, a do obsługi tej broni potrzebni są technicy, którzy rzeczywiście mają rozległą wiedzę. Ale gwarantujemy, że tę wiedzę można uzyskać podczas szkolenia specjalistycznego w Wojsku Polskim

- zapewnił Błaszczak w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

We wtorek szef MON poinformował, że rusza druga faza programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, a w związku z tym podpisał zapytanie ofertowe w sprawie sześciu baterii Patriot z radarem o polu obserwacji 360 stopni.

- Ruszamy z kontraktem na drugą fazę programu obrony powietrznej Wisła. Podpisałem już zapytanie ofertowe - Letter of request - dotyczące pozyskania trzech dywizjonów czyli sześciu baterii systemu Patriot, obejmujące radary dookólne, wyrzutnie oraz zapas pocisków rakietowych - powiedział minister obrony, który wziął we wtorek w Warszawie udział w konferencji Defence24 Day. Dodał, że kontrakt ma zawierać także pakiet szkoleniowy i logistyczny.

Umowę w pierwszej z dwóch zakładanych faz w programie Wisła podpisano w 2018 r. Kontrakt wartości 4,75 mld dolarów przewiduje dostawy dwóch baterii (16 wyrzutni) Patriot z radarem o polu widzenia 120 stopni. Zestawy Patriot produkowane są przez amerykański koncern Raytheon.

Polska wybrała system Patriot jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła w kwietniu 2015 r. Wiosną 2018 r. został podpisany kontrakt. Uzbrojeniem polskich zestawów mają być pociski PAC-3 MSE koncernu Lockheed Martin. Zestawy dla Polski mają być zintegrowane z nowym, opracowywanym dla amerykańskich wojsk lądowych systemem zarządzania polem walki IBCS firmy Northrop Grumman.

Pierwsza bateria systemu Patriot dla Polski zostanie dostarczona do Polski i weźmie udział w procedurze integracji systemu SICO (System Integration and Check-out) w październiku bieżącego roku. Druga bateria zostanie sprzedana przez producenta rządowi USA, który jest stroną umowy z rządem Polski, do końca pierwszego kwartału 2023 roku.

 


Źródło: niezalezna.pl, 300polityka.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo