Nowe smartfony nie dla Rosjan!

Rosyjska napaść na Ukrainę trwa już ponad trzy miesiące. Rozpoczęcie wojny skutkowało nałożeniem na Rosję kilku pakietów sankcji, które coraz dotkliwiej odbijają się na gospodarce państwa-agresora. Szybko rosnąca inflacja oraz zablokowane dostawy towarów z krajów zachodnich dają się we znaki. Największy rosyjski operator komórkowy chwyta się wszystkiego, by ratować sprzedaż.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/JESHOOTS-com

Po brutalnej napaści wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy wiele europejskich firm zdystansowało się od Moskwy i zaprzestało sprzedaży swoich produktów w Rosji. Jednym z takich przedsiębiorstw jest Apple, które jako jedno z pierwszych wycofało się z Rosji. Spowodowało to ogromny deficyt popularnych smartfonów na tamtejszym rynku. Jak przekazywała rosyjska gazeta Kommersant, w tym samym czasie podwoiła się sprzedaż chińskich telefonów w Rosji.

Przerzucą się na chińskie używane telefony?

Brak dostaw produktów z krajów zachodnich, a także ciągle pogarszająca się sytuacja finansowa wielu Rosjan, zmusiła MTS do radykalnych działań. Aktualnie klienci największego rosyjskiego operatora mogą nabyć od niego smartfony chińskich marek - Huawei, Honor i Xiaomi, a także południowokoreańskiego Samsunga. Co ciekawe, są to... telefony używane. Za używane smartfony konsumenci zapłacą nawet do 50 proc. mniej niż w przypadku nowych, których coraz mniejsze ilości są dostępne w moskiewskich sklepach.

- oznajmił Paweł Suchowarow, szef rozwoju sieci detalicznej MTS.

Przecenione modele oferowane przez MTS to smartfony, które zostały zwrócone w ciągu dwóch tygodni od dnia zakupu lub takie, które posiadają jakąś wadę opakowania. Klienci dostają na te urządzenia jedynie 90-dniową gwarancję.

W Rosji coraz gorzej

Na dzień dzisiejszy inflacja w Rosji utrzymuje się na poziomie ponad 17 proc., co najmocniej odbija się na sile nabywczej Rosjan. Bank centralny twierdzi jednak, że umacniający się rubel i stopniowy spadek, zwiększonego ostatnio popytu konsumpcyjnego, pozwoli na "szybkie" zahamowanie tego zjawiska. Niemniej jednak wspomniana firma MTS poinformowała w ubiegłym tygodniu o spadku zysku netto w pierwszym kwartale o aż 76,2 proc. w stosunku do zeszłego roku.

 


Źródło: niezalezna.pl, Reuters, komputerswiat.pl

#wojna #Rosja #Ukraina

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo