Z OSTATNIEJ CHWILI

Polska przegrywa z Francją 0:1 w 44. minucie meczu 1/8 finału mistrzostw świata. Bramkę zdobył Olivier Giroud • • •

Modzele, nagniotki i odciski – jak je odróżnić od siebie, jak zapobiegać i leczyć

Wszelkie bolące narośla na stopach potrafią uprzykrzyć życie każdemu. Jedni zaczynają z nimi żyć i się do nich przyzwyczajają inni szukają pomocy u specjalisty. Odciski, nagniotki i modzele powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Najczęściej powstają w najmniej odpowiednim momencie przed wyjazdem na wakacje, wyjściem na imprezę czy przed ważną konferencją w pracy. Jak je odróżnić od siebie i co zrobić, aby się ich pozbyć?

Zdjęcie autorstwa Pixabay z Pexels

Czym są nagniotki?

Nagniotki są to zmiany na stopach, które powodują dyskomfort i ból w chodzeniu. Najczęściej pojawiają się na stopach pod wpływem nadmiernego tarcia i nacisku co może być skutkiem noszenia zbyt ciasnych butów. 
Nagniotki mają kształt mają kształt stożka, z ostrym, skierowanym do góry zakończeniem, są bezbarwne i mają niewielkie rozmiary. Rdzeń, który w czasie chodzenia wbija się w skórę, powoduje ostry ból.

Czym są modzele?

Modzele to zgrubienia na warstwie rogowej naskórka, które powstają wskutek długotrwałego nacisku. Najczęściej występują na podeszwowej stronie stopy czy dłoniach, rzadziej na kolanach i łokciach. Modzele nie mają jądra, zazwyczaj przybierają żółty lub szary odcień. 

Zmiany są niebolesne jednak mogą pękać co zwiększa ryzyko zakażeń bakteryjnych oraz powoduje nieprzyjemne odczucia. 

Częściej modzele występują u kobiet, które noszą buty na obcasach oraz u osób chorych na cukrzycę.

Czym są odciski?

Odciski powstają na dłoniach lub stopach i są to zgrubienia, które wnikają głęboko w skórę i posiadają korzeń. Przybierają różne kształty, np. owalny lub klinowy. Odciski mają jądro, a ucisk powoduje ból i najczęściej powstają na stawach palców, pomiędzy palcami, na podeszwie, rzadziej pod płytką i w wałach paznokciowych. Powodem powstawania odcisków są źle dobrane buty. Czasem zdarza się, że odciski powstają pod wpływem ucisku w jednym i tym samym miejscu co może być wynikiem dostania się pod skórę piasku, szkła czy kawałka drewna. 

Kiedy powstają modzele i odciski na stopach?

Wszelkie zmiany na stopach pojawiają się częściej u dorosłych, u dzieci takie zmiany są sporadyczne. 

Przyczyny powstawania modzeli to:

 • noszenie ciasnego, zbyt wąskiego obuwia,
 • noszenie butów na wysokim obcasie,
 • noszenie zbyt luźnych butów, które pod wpływem ruchu, obcierają stopy,
 • noszenie butów z cienką podeszwą,
 • wkładanie butów na bosą stopę,
 • chodzenie na boso po twardym podłożu,
 • długotrwała praca w pozycji stojącej

Modzele często występują również jako następstwo niektórych chorób tj.:

 • reumatoidalne zapalenie stawów, 
 • płaskostopie
 • ostrogi piętowej

Pojawianie się modzeli zwiększa:

 • otyłość, 
 • cukrzyca, 
 • choroby układu krążenia

Na odciski częściej są narażone osoby:

 • otyłe
 • z wadami postawy
 • cierpiące na choroby ogólnoustrojowe

Jak unikać powstawania modzeli, nagniotków i odcisków?

W zapobieganiu wystąpienia modzeli, nagniotków i odcisków przede wszystkim należy pozbyć się czynników, które mogą doprowadzić do zmian. Należy sprawdzić obuwie czy pod wkładką nie kryje się maleńki kamyk, który uciska stopę, ciasne obuwie wymienić na takie przyjazne stopie, o grubszej podeszwie. 
Skórę stóp nawilżać kremami. Od czasu do czasu można stopy moczyć w wodzie z solą leczniczą lub w ziołowych naparach. 

Jak usunąć odciski i modzele ze stóp?

W momencie, gdy zauważymy lekkie zmiany na stopach nie wymagające jeszcze konsultacji ze specjalistą (najlepiej podologiem) możemy sami spróbować je usunąć. W przypadku, gdy odciski i modzele na stopie nie są duże, można zastosować metody domowe. 

Domowe metody

Stopy regularnie moczymy w ciepłej wodzie z mydłem lub dodatkiem sody oczyszczonej. Spowoduje to, że skóra zmięknie i samodzielne usunięcie lekkich odcisków będzie łatwiejsze. Trzeba pamiętać, aby do samodzielnego usuwania zmian nie stosować ostrych narzędzi. Najlepiej sprawdzi się pumeks lub delikatna tarka. Pamiętajmy, że intensywne ścieranie naskórka spowoduje stan zapalny. 

Na powstałe odciski można nakładać opatrunki z czosnku, cytryny, cebuli, aloesu czy pokrzywy. 

Dobrym rozwiązaniem jest również pasta z aspiryny i kurkumy, którą aplikuje się na kilkanaście minut na odcisk. Po tym czasie zmiana staje się miękka i łatwa do usunięcia. Działanie zmiękczające ma również ocet oraz rumianek, które mają również właściwości przeciwzapalne.

Jeżeli domowe sposoby nie pomogą, w aptekach są dostępne różne płyny, maści, plastry czy aplikatory z substancją aktywną - kwas salicylowy i kwas mlekowy.
Wszystkie tego typu preparaty mają działanie złuszczające, zmiękczające i rozpulchniające skórę. Oprócz kwasu, plastry zawierają również substancje o działaniu antyseptycznym, natłuszczającym i wygładzającym, dlatego działają kompleksowo. 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#modzele #nagniotki #odciski #chorzy na cukszyce #jak powstaje nagniotek

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo