Premier Morawiecki do Solidarnej Polski. "Racja jest tylko jedna - polska racja stanu"

- Przestrzegam wszystkich, w tym Solidarną Polskę, aby nie igrać z ogniem. Sytuacja finansowa jest dziś w stanie rozchwiania, czarne chmury zbierają się nie tylko nad Europą. Kompromis w sprawie Krajowego Planu Odbudowy wypracowany z UE powinien być akceptowalny dla obu stron - mówi premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla interia.pl.

29.04.2022 Warszawa Wizyta premiera Czech Petra Fiali n/z Mateusz Morawiecki
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

W wywiadzie dla portalu interia.pl premier został zapytany o Krajowy Plan Odbudowy, o to kiedy usłyszymy wprost od Komisji Europejskiej o zatwierdzeniu kamieni milowych odnośnie odblokowania funduszy i czy jest planowana wizyta przedstawiciela Komisji Europejskiej w Warszawie. "Myślę, że w ciągu kilku, kilkunastu dni będziemy mogli oficjalnie zakomunikować o takiej wizycie" - odparł Morawiecki. Dopytywany, czy ma na myśli wizytę szefowej KE Ursuli von der Leyen powiedział, że "tak".

Pytany, czy może ona wówczas ogłosić "zielone światło" na Krajowy Plan Odbudowy, szef rządu odparł: "Tak jest".

"Nie igrać z ogniem"

W tym kontekście premier został zapytany o głosowanie w Sejmie nad prezydenckim projektem dotyczącym likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, bo po ogłoszeniu sukcesu ws. Krajowego Planu Odbudowy, może się okazać, że pieniędzy i tak nie będzie, np. ze względu na niemożliwe do zaakceptowania poprawki Solidarnej Polski.

"Zarówno nasi koalicjanci, jak i opozycja, zgłaszając poprawki do projektu prezydenta Andrzeja Dudy, powinni mieć z tyłu głowy obecną sytuację geopolityczną oraz gospodarczą. Wychodzę z tego punktu, bo Krajowy Plan Odbudowy jest dziś jeszcze bardziej strategiczną sprawą niż jeszcze pół roku temu. Dla rynków finansowych ten potężny zasób grantów z zewnątrz - nie kredytów, ale dotacji - jest dokładnie tym, czego potrzebujemy, aby ożywić inwestycje na najbliższe lata"

- podkreślił Mateusz Morawiecki.

"Przestrzegam wszystkich, w tym Solidarną Polskę, aby nie igrać z ogniem. Sytuacja finansowa jest dzisiaj w stanie rozchwiania, czarne chmury zbierają się nie tylko nad Europą, ale również nad Ameryką i Chinami. To są trzy silniki gospodarcze świata, jeśli one się zatrą, wstrząsy wtórne odczujemy wszyscy. W związku z tym kompromis wypracowany z Unią w sytuacji i tak realizowanej przez nas reformy wymiaru sprawiedliwości powinien być akceptowalny dla obu stron"

- oświadczył premier.

Dopytywany kiedy można się spodziewać w Sejmie głosowania nad ustawą sądową, premier ocenił, że "wszystko powinno się rozstrzygnąć w ciągu najbliższych dwóch tygodni".(Sejm zajmie się projektem zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym w środę).

Na pytanie, czy wtedy będzie jasne - Morawiecki ocenił, że "na to wygląda".

Jest tylko jedna racja - polska racja stanu

Na uwagę, że dużo zależy od ministra sprawiedliwości premier zauważył, że "bardzo dużo zależy nie tylko od koalicjantów, ale również opozycji".

W obecnej sytuacji nie ma podziału na "naszą" i "waszą" rację. Jest tylko jedna racja - polska racja stanu. I my się jej trzymamy. Muszę przyznać, że nie rozumiem jak Platforma Obywatelska chce wytłumaczyć, że po raz drugi nie wesprze unijnego wsparcia finansowego. W czasie, gdy mamy barbarzyńców u bram

- powiedział.

"Skoro Komisja Europejska uznała, że proponowane zmiany odzwierciedlają postrzeganie prawa europejskiego przez nią samą, to chyba PO nie powinna mieć obaw. Ich krytyka to po prostu krótkowzroczne robienie krajowej polityki w myśl strategii: "na złość PiS-owi nie weźmiemy funduszy"

 - zaznaczył premier

 


Źródło: interia.pl, niezalezna.pl

#premier Mateusz Morawiecki #Solidarna Polska #Izba Dyscyplinarna Sadu Najwyższego

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo