Morawiecki wzywa Scholza do wizyty w Kijowie. "Powinien poczuć wagę tamtejszych wydarzeń"

W wywiadzie dla niemieckiego "Die Welt" premier Mateusz Morawiecki wezwał kanclerza Niemiec do wizyty w Kijowie. Zaapelował również do Zachodu o większe wsparcie dla Ukrainy. "Jeżeli Putin wygra tę wojnę, będzie to koniec tego świata" - stwierdził szef polskiego rządu.

05.05.2022 Warszawa High Level International Donors Conference for Ukraine N/z Mateusz Morawiecki
fot. Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

"Myślę, że powinien to zrobić. Powinien odwiedzić stolicę walczącego narodu, aby przekonać się o powadze sytuacji, aby poczuć wagę tamtejszych wydarzeń" – argumentował swój apel do Scholza premier Morawiecki.

"Ukraina walczy o naszą wolność, o europejskie idee, o najważniejsze zasady, jakie tylko możemy sobie wyobrazić (...) każdy powinien być tego świadomy"

– podkreślił Morawiecki w wywiadzie dla niemieckiego dziennika przeprowadzonym podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Polski premier wezwał też do większego wsparcia militarnego ze strony partnerów zachodnioeuropejskich. "Polska zrobiła wszystko, aby jak najszybciej wesprzeć Ukrainę bronią, a za tym przykładem powinni pójść inni" - zaznaczył. Dodał, że "oczekuję, że nasi partnerzy w Europie Zachodniej zrobią to samo, ponieważ jest to punkt zwrotny, nie tylko w historii Europy, ale w historii świata".

Podkreślił, że powrót do przedwojennego ładu jest niemożliwy. "Ale nadal mam wrażenie, że niektórzy w Europie Zachodniej mają nadzieję na właśnie taki powrót" – mówił Morawiecki.

"Nie możemy oczekiwać, że Ukraińcy się poddadzą. Powinniśmy pomóc im w obronie ich wolności. Bo jeśli wygra Putin, przed czym niech Bóg nas ustrzeże, byłby to koniec tego świata"

– podsumował polski premier.

Wcześniej prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla "Die Welt" zarzucił Niemcom niedotrzymanie słowa. Był rozczarowany postawą rządu w Berlinie, który obiecał zaopatrzyć Warszawę w czołgi po tym, gdy polski rząd wysłał własne zapasy na Ukrainę.

 


Źródło: Die Welt, niezalezna.pl

#Mateusz Morawiecki #Olaf Scholz #Ukraina

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo