"Musimy powstrzymać rosyjski imperializm". Andrzej Duda nagrodzony w Davos brawami za słowa o Ukrainie

- Wiemy w Polsce, co oznaczają imperialne ambicje Rosji. Musimy powstrzymać rosyjski imperializm - podkreślił Andrzej Duda w szwajcarskim Davos podczas panelu z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem i prezydentem Estonii - Alarem Karisem. Wystąpienie polskiego prezydenta zostało nagrodzone brawami.

Marek Borawski/KPRP

Andrzej Duda przebywa w Davos na Światowym Forum Ekonomicznym. Podczas panelu z prezydentami Estonii i Łotwy - poświęconym Inicjatywie Trójmorza - pytany był m.in. o rolę, jaką USA mogą odegrać w Polsce i krajach naszego regionu. Podkreślając rolę Stanów Zjednoczonych w zakresie bezpieczeństwa militarnego, prezydent RP zaapelował do amerykańskiego biznesu:

Chcemy wszyscy rozwijać nasze kraje, osiągać tzw. europejski standard życia, to bardzo ważne dla nas, by mieć w Polsce zagraniczne inwestycje, również amerykańskie. Chciałbym powiedzieć amerykańskim inwestorom: mamy tutaj 112 mln ludzi, 112 mln potencjalnych konsumentów. Nasze państwa są pełne ambitnych ludzi, chętnych do pracy

Andrzej Duda został też zapytany o przesłanie, jakie ma dla świata w związku z wojną na Ukrainie.

To straszna rzecz, nigdy nie widziałem czegoś takiego w moim życiu. Gdy byłem na Ukrainie z prezydentem Litwy, gospodarze zabrali nas do Borodianki i Irpinia, widzieliśmy ruiny, pozostałości bitwy między ukraińskimi obrońcami a Rosjanami. Wciąż leżały tam ciała i uwierzcie mi, to było coś strasznego. Każdy, kto widział coś takiego, nigdy tego nie zapomni.

I zaznaczył:

Mam nadzieję, że Ukraińcy pokonają Rosjan, że wyzwolą swój kraj, że Ukraina wygra wojnę, bo to ważne nie tylko dla niej, ale również dla całej Europy, moich rodaków, dla Polski. Wiemy w Polsce, co oznaczają imperialne ambicje Rosji. Musimy powstrzymać rosyjski imperializm. Pamiętamy dobrze słowa Lecha Kaczyńskiego wygłoszone w Tbilisi: "dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę". To jeden z powodów, dla których Polacy otworzyli swoje serca i domy dla uchodźców ukraińskich.

 

 


Źródło: niezalezna.pl

wg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo