Bank Pekao współfinansuje w Zwartowie budowę największej farmy fotowoltaicznej w Polsce

W Zwartowie w woj. pomorskim powstaje farma fotowoltaiczna o całkowitej docelowej mocy 285,6 MW. Jej realizacją zajmie się międzynarodowa firma Goldbeck Solar, poprzez spółkę celową Stigma Sp. z o.o. Transakcja będzie sfinansowana w ramach konsorcjum trzech banków. Bank Pekao będzie pełnił rolę Agenta Kredytu, Agenta Zabezpieczeń oraz Banku Rachunków, a także zapewni hedging stopy procentowej.

Adobe Stock

Partnerem Goldbeck Solar w realizacji tego przedsięwzięcia jest Respect Energy. Co istotne, po uruchomieniu produkcji będzie to największa farma fotowoltaiczna w Polsce oraz w naszym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Łączna wysokość finansowania, jakiego udzielą banki, to 763,4 mln zł.

Kolejny krok na drodze do wzrostu udziału zielonego finansowania

To kolejna w ostatnich tygodniach umowa Banku Pekao na finansowanie dużego projektu w energetyce odnawialnej i zarazem kolejny krok na drodze do wzrostu udziału zielonego finansowania w naszym portfolio kredytowym. Konsekwentnie realizujemy ambitne cele zapisane w naszej strategii ESG i na pewno nie jest to nasze ostatnie słowo w tym obszarze.

– mówi Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao, nadzorujący Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej.

Pekao współfinansuje zlokalizowaną na działce o powierzchni 300 ha farmę fotowoltaiczną, która w przyszłości będzie generować rocznie 230 GWh energii ze źródeł odnawialnych.

Jak zapewnia uczestnicząca w projekcie spółka Respect Energy, nowa elektrownia będzie w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne mniej więcej tylu osób, ile mieszka w mieście wielkości Gdańska.

Strategiczne partnerstwo międzynarodowej firmy Goldbeck Solar i polskiej Respect Energy umożliwia budowę elektrowni fotowoltaicznych o mocy 350 MW rocznie, tj. około 1750 MW w ciągu zaledwie pięciu lat. Park słoneczny ma powstać w małym miasteczku w woj. pomorskim na 300-hektarowej działce, na terenie wielkości 422 boisk piłkarskich. Elektrownia ma generować około 230 GWh zielonej energii rocznie. Co istotne, jej uruchomienie powinno zmniejszyć emisję CO2 o około 5 mln ton w ciągu najbliższych 30 lat. Projekt ma osiągnąć moc 203 MW. Po zakończeniu budowy jego wartość wyniesie około 200 mln euro.

Cała branża potrzebuje innowacyjnych rozwiązań

Polski rynek energii oferuje ogromne możliwości rozwoju w obszarze energii odnawialnej. Bardzo cieszy nas strategiczna współpraca z Respect Energy jako partnerem, który również z determinacją i siłą podchodzi do tego nowego rynku. Cała branża potrzebuje innowacyjnych rozwiązań. Wierzymy, że wspólna praca nad naszym projektem w tak dobrej atmosferze zaowocuje w najbliższym czasie kolejnymi projektami

– mówi Joachim Goldbeck, prezes Goldbeck Solar.

Respect Energy inwestuje w odnawialne źródła energii, ponieważ chcemy zapewnić naszym klientom pełne bezpieczeństwo energetyczne. To bardzo ważny obszar naszej działalności, a inwestycja w farmę fotowoltaiczną w Zwartowie jest naturalnym rozszerzeniem naszej strategii biznesowej. W ten sposób budujemy energetycznie zrównoważoną przyszłość Europy i bierzemy udział w zielonej rewolucji

– podkreśla Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy S.A.

Goldbeck Solar Group jest międzynarodową grupą z ponad 20-letnim doświadczeniem, która specjalizuje się w budowie systemów fotowoltaicznych na całym świecie. Respect Energy SA to polska, niezależna firma, zajmująca się obrotem energią elektryczną. Działa w 22 krajach i koncentruje się wyłącznie na energii odnawialnej.

Finansowanie dla nowych projektów zrównoważonych na co najmniej 30 mld zł

Bank Pekao w ogłoszonej w czerwcu 2021 roku Strategii ESG założył, że w latach 2021–2024 zorganizuje finansowanie dla nowych projektów zrównoważonych na kwotę co najmniej 30 mld zł. Na tę liczbę złoży się co najmniej 8 mld zł nowego finansowania projektów zrównoważonych obejmujących projekty zielone i społeczne oraz wsparcie emisji obligacji ESG klientów banku w kwocie co najmniej 22 mld zł.

Udział zielonego finansowania – obejmującego m.in. takie przedsięwzięcia jak farmy wiatrowe, instalacje fotowoltaiczne, niskoemisyjny transport czy ekologiczne budownictwo – zwiększy się do ponad 4 proc. portfela bilansowego Pekao.

Projekt przewiduje nie tylko zagospodarowanie potencjału krajowej niszy OZE, ale również utrzymanie biologicznej aktywności regionu, np. poprzez instalację pasieki na terenie kompleksu. Będzie to największy kompleks tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Projekt będzie ukierunkowany na „zieloną” jakość

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który udzielił długoterminowej pożyczki łącznie do kwoty 212 mln zł (ok. 46 mln euro) – zwraca uwagę na fakt, że projekt największej energetycznej farmy słonecznej w naszym rejonie Europy będzie ukierunkowany na „zieloną” jakość. Moc wytwarzana przez nową farmę słoneczną zastąpi elektrownie węglowe w miksie wytwórczym z oczekiwanymi, związanymi z tym oszczędnościami CO2 na poziomie co najmniej 138 tys. t rocznie.

Co więcej, nowa elektrownia słoneczna przyczyni się do łagodzenia zmian klimatycznych i polskiej transformacji energetycznej poprzez zwiększenie udziału wytwarzania energii odnawialnej w Polsce i dodanie mocy wytwórczych energii słonecznej w krajowym systemie energetycznym. Ponadto, projekt wzmocni rolę sektora prywatnego w sektorze energii odnawialnej w Polsce. Wartość rynkowa elektrowni po wybudowaniu wyniesie około 300 mln euro.

 

 

 


Źródło: redakcja

Maciej Pawlak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo