Rosjanie walczą... z magazynami jedzenia! Chcą wywołać potężny kryzys żywnościowy

Rosjanie nie tylko zabijają ludzi na Ukrainie, ale także chcą wywołać kryzys żywnościowy na ogromną skalę. Putinowcy biorą na cel magazyny z żywnością. Kwestia ta jest jednym z tematów dyskusji unijnych ministrów rolnictwa, którzy obradują dziś w Brukseli.

Zdjęcie ilustacyjne
pixabay.com

- Bezpieczeństwo żywnościowe na rozdartej wojną Ukrainie wzbudza zaniepokojenie, zwłaszcza że Rosja wydaje się celowo atakować i niszczyć zapasy żywności i miejsca jej przechowywania. (...) Niesprowokowana rosyjska inwazja na Ukrainę jeszcze bardziej zdestabilizowała i tak już wrażliwe rynki rolne. Pandemia Covid-19 i zmiany klimatyczne stawiają rolnictwo na całym świecie pod presją. (...) Już przed inwazją na rynkach towarowych notowano znaczne wzrosty cen, co rynki rolne odczuły poprzez wzrost kosztów energii i nawozów, i w konsekwencji przełożyło się na wzrost cen płodów rolnych. Ceny żywności w UE wzrosły o 5,6 proc. w porównaniu do lutego ubiegłego roku

 - czytamy w komunikacie KE, nad którym dyskutują ministrowie.

Dodano, że obecnie dostawy żywności w Unii Europejskiej nie są zagrożone, bo Unia jest samowystarczalna, jeżeli chodzi o kluczowe produkty rolne. - Jest też w dużej mierze zdolna pokryć zapotrzebowanie na inne podstawowe uprawy, takie jak kukurydza czy cukier. UE jest również w dużej mierze samowystarczająca w dziedzinie produktów zwierzęcych, w tym nabiału i mięsa, z wyjątkiem owoców morza - wskazano.

Jednak wzrost cen będzie stanowił problem dla gospodarstw domowych o niższych dochodach. Do tego, wojna na Ukrainie uwypukliła zależność rolnictwa UE od importu energii, nawozów i pasz.

Głód spowodowany brakami zboża i żywności wskutek zablokowania przez Rosję ukraińskich portów może spowodować więcej ofiar niż sama wojna. Tym, co mnie martwi jest to, że widzimy wiele ofiar na Ukrainie, a możemy zobaczyć nawet jeszcze więcej w innych miejscach świata z powodu niedoboru zboża i żywności; może to być nawet większa liczba niż bezpośrednich ofiar podczas wojny.
- ostrzega  brytyjski minister transportu Grant Shapps.

Poinformował on, że rozmawiał ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksandrem Kubrakowem o sposobach zapewnienia tego, by ukraińskie zboże mogło opuścić kraj. "Istnieje wiele potencjalnych sposobów na wywiezienie zboża i innych towarów z kraju, a także na wwiezienie ich do kraju.

Myślę, że jest to absolutnie konieczne, gdyż w przeciwnym razie może dojść do ogromnego głodu, którego liczby mogą przekroczyć liczbę ofiar samej wojny.
- mówił.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ukraina

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo