Łukaszenka nadal wysyła cudzoziemców przez granicę

28 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie do Polski przez granicę z Białorusią, byli to m.in. obywatele Gwinei i Wybrzeża Kości Słoniowej - podała w raporcie z minionej doby SG. Pięciu Jemeńczyków próbowało dostać się do naszego kraju przez rzekę Bug.

Straż Graniczna
twitter.com/Straz_Graniczna screen

Na odcinku, za którego ochronę odpowiada placówka graniczna w Dubiczach Cerkiewnych, cudzoziemcy przerzucili kładkę przez concertinę i nielegalnie przeszli na stronę polską, ale wszystkich zatrzymano. Pięciu obywateli Jemenu przepłynęło na stronę polską przez Bug - podała SG we wtorek rano na Twitterze.

Według jej danych w maju było dotąd ok. 750 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, a od początku roku - ponad 5,1 tys.

Do 30 czerwca obowiązuje czasowy zakaz przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Zakaz jest wprowadzony rozporządzeniem MSWiA. Taki zakaz obowiązywał także od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. Od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

W rozporządzeniu MSWiA podano, że zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

Trwa budowa zapory na tej granicy, dotąd powstała ona na ponad 90 km długości granicy. Rzecznik SG por. Anna Michalska niedawno, że inwestycja idzie zgodnie z planem, który zakłada, że budowa zakończy się do 30 czerwca. Takie deklaracje składają wykonawcy.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#polska

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo