Jeśli nie klimatyzacja to co? Klimator czy wentylator? Alternatywne opcje schładzania pomieszczeń

Gdy za oknem zimno i wietrznie z utęsknieniem czekamy na cieplejsze dni, jednak gdy upały wreszcie nadejdą, prędzej czy później również zaczynamy odczuwać pewien dyskomfort. Temperatura w naszych domach i biurach również rośnie, a to z kolei nie wpływa zbyt dobrze na efektywność pracy, jakość snu, a nawet zwyczajne, codzienne funkcjonowanie. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? W pierwszej części naszego poradnika zajęliśmy się klimatyzatorami. Część drugą poświęcamy wentylatorom i wiatrakom.

Zdjęcie autorstwa Galvão Menacho z Pexels

W przypadku dostępnych na rynku systemów chłodzenia pomieszczeń do wyboru mamy kilka opcji. Najczęściej jednak dylemat rozstrzyga się pomiędzy kupnem wentylatora lub inwestycją w klimatyzację.

Wentylatory to najprostsze i najtańsze rozwiązanie. W przeciwieństwie do klimatyzatorów, wentylatory nie schładzają powietrza w pomieszczeniu, a jedynie wprawiają je w ruch, pozwalając cieszyć się powiewem lekkiej bryzy. Wentylator do domu i biura to niewielkie urządzenie, które pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca i nie wymaga specjalistycznego montażu. W zależności od potrzeb mamy do wyboru mały wentylator biurkowy, tradycyjny wentylator podłogowy, zyskujący coraz większą popularność wentylator kolumnowy czy klimator.

Klimatyzator czy klimator - co wybrać?

Podczas szukania urządzeń do schłodzenia mieszkania lub biura, wielokrotnie obok klimatyzatorów pojawiają się również oferty dotyczące klimatorów. Te ostatnie to urządzenia, które służą do chłodzenia powietrza. Określa się je często mianem klimatyzerów, dla odróżnienia od klimatyzatorów

Zasadnicza różnica pomiędzy klimatyzatorem a klimatorem polega na działaniu obu urządzeń. Jak wiadomo, klimatyzatory do schładzania wykorzystują czynnik chłodniczy, który jest sprężany i rozprężany, tymczasem w klimatorach odparowywana jest woda. 

Każdy klimator posiada specjalne, chłodzące wkłady nasączone wodą. Gorące powietrze przepływa przez wkłady dzięki wentylatorowi, a woda odbiera z niego ciepło. W wyniku działania klimatora w pomieszczeniu rozchodzi się chłodne i orzeźwiające powietrze, które jednocześnie zwiększa wilgotność w danym pomieszczeniu. Warto podkreślić, że klimator pracuje tym wydajniej, im wyższa jest temperatura we wnętrzu pokoju.

UWAGA! Klimator i klimatyzator to o dwa różne urządzenia, warto pamiętać o ich istotnych różnicach. 
Klimatyzator pozwala na ustawienie pożądanej temperatury, w przypadku klimatorów nie ma takiej możliwości.
Klimator zwiększa efektywność działania przy wyższych temperaturach, podczas gdy klimatyzator obniża. 
Klimatyzatory domowe często osuszają powietrze, natomiast klimatory podnoszą jego wilgotność. 
Klimator dedykowany jest do pomieszczeń otwartych, tymczasem klimatyzator do pokoju lub innych pomieszczeń zamkniętych.

Co ciekawe klimator można spotkać w sprzedaży również pod innymi nazwami. Często używa się zamiennie określeń: klimatyzator ewaporacyjny czy klimatyzator na wodę

Klimator działa tym efektywniej, im wyższa temperatura panuje we wnętrzu pomieszczenia, a do tego schładza powietrze za pomocą specjalnych wkładów z wodą. Doskonale sprawdzą się także w pomieszczeniach otwartych i na dużych powierzchniach.

Klimatory same w sobie są przyjazne dla środowiska, nie emitują żadnych szkodliwych substancji, a do tego są łatwe zarówno w utrzymaniu, jak i montażu. Ponadto pracują znacznie ciszej niż klimatyzatory, tańszy jest także środek do czyszczenia klimatyzacji tego typu.

Rodzaje wentylatorów

Wentylatory są skutecznymi i polecanymi urządzeniami wzbudzającymi ruch powietrza, zapewniającymi wrażenie obniżenia temperatury w pomieszczeniu. Należy jednak pamiętać, że wentylatory nie schładzają powietrza. Najczęściej jednak przyjemny powiew wystarczy, by przynieść ulgę i dać wytchnienie podczas upalnego dnia i gorącej nocy. 

Ruch powietrza przyspiesza odparowywanie potu, w ten sposób dochodzi do odprowadzania nadmiernej temperatury z powierzchni skóry. Zasada działania wentylatora jest dość prosta – gdy wieje wiatr, jest chłodniej, nawet jeżeli temperatura ogólna w pomieszczeniu w ogóle się nie zmienia, a im większa prędkość i obszar objęty cyrkulacją powietrza, tym lepiej. 

Jeśli do tej pory udało się rozstrzygnąć dylemat: klimatyzacja czy wentylator, w tym momencie stajemy przed kolejnym wyzwaniem: jaki wentylator wybrać i czym różni się wentylator kolumnowy a cyrkulator?

Wentylator stojący

Klasyczny wentylator stojący charakteryzuje prosta konstrukcja wiatraka na statywie. Tak zaprojektowany wiatrak, a właściwie cyrkulator ma ruchome śmigło złożone z 3 lub 4 łopatek. Im większa średnica, tym większe pole nadmuchu. Dodatkowo wiele modeli wentylatorów stojących wyposażonych jest w regulowaną głowicę i możliwość wprawienia wentylatora w ruch oscylacyjny. Podstawowe wiatraki zapewniają kilka poziomów nawiewu, cyrkulację i regulację kąta nadmuchu; zaawansowane mają tych funkcji więcej np. specjalne tryby nocne do cichej pracy, tryb turbo, czy możliwość czasowego włączania i wyłączania. 

Specjalną odmianę wentylatorów stojących stanowią wentylatory biurkowe oraz mini wiatraki, które ze względu na mniejsze gabaryty świetnie sprawdzają się do chłodzenia w czasie pracy biurowej lub przy komputerze.

Wiatrak stojący sprawdzi się w przypadku osób szukających klasycznego wentylatora o dużej mocy. Tego typu produkty sprawdzą się zarówno w sklepie, biurze czy w domu. 

Podczas zakupu koniecznie zwracaj uwagę moc urządzenia oraz jego wielkość – im większa dostępna moc, tym chłodzenie będzie skuteczniejsze. 

Wentylator kolumnowy

Alternatywą dla tradycyjnych wiatrakówwentylatory kolumnowe wyróżniające się pionowym (kolumnowym) kształtem oraz układem wiatraków. Wentylator kolumnowy w przeciwieństwie do klasycznego wiatraka stojącego nie ma jednego śmigła, konstrukcja tego typu urządzenia wyróżnia się tym, że małe skrzydełka ulokowane są jedno pod drugim, a całość przymocowana jest do obracającego się walca. Dlatego urządzenie jest wysokie i wąskie, przez co zajmuje znacznie mniej miejsca. Dostępne są też modele z dodatkowym wiatrakiem umieszczonym u góry, wprawiającym powietrze w dodatkowy ruch cyrkulacyjny.

Zaletą wentylatorów kolumnowych jest to, że są zdecydowanie mniejsze i można je łatwo wkomponować w wystrój pomieszczenia lub ustawić gdzieś, gdzie nie będą rzucały się w oczy. Ponadto odznaczają się nowoczesnym designem, przez co pasują nawet do dizajnerskich wnętrz czy biur. 

Na minus w przypadku wielu modeli zasługuje brak możliwości zdejmowalnej obudowy, przez co nie mamy możliwości wyczyszczenia urządzenia. Warto szukać modelu gwarantującego łatwy demontaż i możliwość czyszczenia śmigieł.

Jeżeli zastanawiasz się jaki wentylator do mieszkania wybrać, to modele kolumnowe, będą trafionym wyborem, z jednym zastrzeżeniem: w zasadzie nie ma wielkich różnic w funkcjonalności pomiędzy wentylatorami stojącymi a kolumnowymi w tej samej kategorii cenowej. Wentylatory kolumnowe prezentują się lepiej i zajmują mniej miejsca, z reguły są też nieco droższe ze względu na inny design i konstrukcję.

Jaki wentylator do pokoju – na co zwrócić uwagę? [Sprawdź te parametry przed zakupem]

  • Moc –im większa, tym lepsza. Standardowe urządzenia dysponują mocą od 40W do 70W, wybierając wentylator do mieszkania lepiej szukać urządzenia plasującego się w górnej granicy.
  • Regulacja prędkości i tryb nocny (cichy) – wentylator do mieszkania powinien umożliwiać regulację siły nawiewu w minimum 3 zakresach. Warto wybrać model oferujący tzw. tryb cichy lub nocny. Natężenie hałasu w nocy powinno wynosić poniżej 60dB, najlepiej żeby było zbliżone do ok. 50dB.
  • Średnica śmigła – duże śmigła mają lepszą efektywność, pod warunkiem, że urządzenie ma odpowiednią moc. Do warunków domowych średnica śmigła powinna wynosić min. 40 cm.
  • Oscylacja i regulacja nachylenia – to funkcje umożliwiające dopasowanie kąta oraz obszaru podmuchu powietrza.
  • Dodatkowe możliwości – zaawansowane modele mogą oferować wiele ciekawych opcji: funkcję nawilżacza powietrza, jonizator, aromaterapię, programator czasu pracy, sterowanie pilotem, sterowanie smartfonem.

Jak wentylator wybrać?

Dużą zaletą wentylatorów stojących (zwykłych) jest ich cena. Wentylator tego typu jest znacznie tańszy niż wentylator kolumnowy, dodatkowo są to najczęściej spotykane wentylatory na rynku. Urządzenia niestety nie mają tak dużo funkcji jak nieco droższe wentylatory kolumnowe. Ich niewątpliwym minusem jest też znacznie głośniejsza praca. Przy wyborze wentylatora, pamiętajmy o zwróceniu uwagi na moc oraz średnice czaszy, które są kluczowym czynnikiem w pracy wentylatora stojącego. W zależności od potrzeb warto rozważyć też zakup wentylatora biurkowego, to mniejsza wersja wentylatora stojącego.

Na pytanie: jaki wentylator do mieszkania wybrać, wiatrak czy wentylator kolumnowy, a może klimator, nie ma łatwej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Jeśli poza schłodzeniem pomieszczenia ważne jest również jego nawilżenie, dobrym wyborem będzie klimator. Jeżeli priorytetem jest stylowy wygląd, niewielkie rozmiary i możliwości zakupu urządzenia z dodatkowymi funkcjami (w wyższej półce cenowej) wybierz wentylator kolumnowy; jeżeli natomiast chcesz kupić proste, ale wydajne urządzenie do chłodzenia powietrza, tradycyjny wiatrak w zupełności spełni te oczekiwania, a nawet w upalne dni… powieje chłodem.

 

 Źródło: Niezalezna.pl

#klimatyzator czy klimator #wiatrak czy klimatyzacja #wentylator #jaki wentylator wybrać #wentylator do domu #wentylator kolumnowy

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo