Prezydent Andrzej Duda przybył na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Sprawdź szczegółowy plan wizyty

Prezydent Andrzej Duda przybył w poniedziałek wieczorem do Szwajcarii, gdzie we wtorek weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, a także w szeregu spotkań bilateralnych. Plan prezydenckiej wizyty jest dość napięty. Andrzej Duda weźmie udział m.in. w nieformalnym spotkaniu liderów światowej gospodarki oraz specjalnym panelu dyskusyjnym poświęconym geopolitycznej sytuacji w związku z wojną na terytorium Ukrainy.

zdjęcie archoiwalne
fot. Jukub Szymczuk/KPRP

W poniedziałek Andrzej Duda na konferencji prasowej po powrocie z Kijowa informując, że udaje się do Szwajcarii podkreślił, że Forum w Davos „można śmiało powiedzieć – obraca się wokół kwestii agresji rosyjskiej na Ukrainę, sytuacji gospodarczej z tym związanej, sytuacji energetycznej z tym związanej”. 

Wokół tego na pewno będą się toczyły wszystkie rozmowy.
- mówił Duda.

Również szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch mówił dziennikarzom przed wylotem do Szwajcarii, że Andrzej Duda będzie podnosił podczas Forum tematy sytuacji na Ukrainie, pomocy dla tego państwa oraz nadania Ukrainie statusu kandydata na członka UE.

Członkostwo w UE - podobnie jak stosunki polsko-ukraińskie - to pewien proces, na który składa się cała masa cegiełek. Tutaj będzie wiele cegieł położonych w tej budowie. Polska i cała Europa Środkowo-Wschodnia liczą, że przełamiemy opór kilku państw Zachodu, który jest bezzasadny.
- zaznaczył Kumoch.

We wtorek godz. 10.45 prezydent wraz m.in. z ministrami spraw zagranicznych Hiszpanii, Finlandii, Pakistanu, Arabii Saudyjskiej i kongresmenem z Nowego Jorku Gregorym W. Meeksem weźmie udział w panelu o perspektywach geopolitycznych w kontekście wojny na Ukrainie.

Duda spotka się też z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Peterem Maurerem w Centrum Kongresowym, z prezydentem Armenii Wahagnem Chaczaturianem w Domu Polskim, a w Domu Trójmorza weźmie udział w uroczystości podpisania porozumienia pomiędzy GPW a Bankiem Centralnym Republiki Armenii.

Popołudniu prezydent weźmie udział w nieformalnym spotkaniu liderów światowej gospodarki dotyczącym w sprawie rewitalizacji sojuszu transatlantyckiego w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Planowane są też spotkania Andrzeja Dudy z premierem Czarnogóry Dritanem Abazovicem i udział w panelu prezydentów Trójmorza, w którym udział wezmą także prezydenci biorą Prezydenci Republiki Łotewskiej Egils Levits, Republiki Estońskiej Alar Karis.

We wtorek w Domu Trójmorza odbędzie się ceremonia odznaczenia Orderem Orła Białego byłej prezydent Chorwacji Kolindy Grabar–Kitarović.

Poniżej publikujemy szczegółowy program prezydenckiej wizyty w Davos:

Wtorek, 24 maja

Godz.10.45 Udział Prezydenta RP w panelu dyskusyjnym WEF Geopolitical Outlook The Ukraine crisis marks a breach in the post–war geopolitical era, with the increasing multipolarity of recent decades exploding into interstate conflict. What will the lasting implications be for the world's major powers and for the smaller states in their regions?
(WEF, Centrum Kongresowe, Sanada)
Wystąpienie Prezydenta RP 

Godz. 11.30 Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Peterem Maurerem

Godz. 12.00 Wypowiedź Prezydenta RP dla mediów akredytowanych w WEF

Godz. 13.00 Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Prezydentem Republiki Armenii Wahagnem Chaczaturianem
(Dom Polski)
Obecny osobisty fotograf i operator kamery

Godz. 13.20 Udział Prezydentów RP i Republiki Armenii w uroczystości podpisania porozumienia pomiędzy GPW a Bankiem Centralnym RA
(Dom Trójmorza)

Godz. 13.40 Wypowiedź Prezydenta RP dla polskich mediów w Domu Polskim
(Dom Polski)

Godz. 14.30 Udział Prezydenta RP w nieformalnym spotkaniu liderów światowej gospodarki (IGWEL) Revitalizing the Transatlantic Alliance The unified response by the West to Russia’s invasion of Ukraine appears to have opened a new chapter in the transatlantic alliance after a fraying of the relationship in recent years. Can leaders on both sides of the Atlantic deepen the partnership and turn current alignment into a longer–term transatlantic agenda?
Spotkanie Zamknięte dla mediów 

Godz. 15.45 Spotkanie Prezydenta RP z Premierem Czarnogóry Dritanem Abazovicem
(Centrum Kongresowego, WEF)

Godz.  17.30 Panel Prezydentów Trójmorza. Udział biorą Prezydenci: RP Andrzej Duda, Republiki Łotewskiej Egils Levits, Republiki Estońskiej Alar Karis 
(Dom Trójmorza)
Wystąpienie Prezydenta RP

Godz. 18.25 Ceremonia odznaczenia Orderem Orła Białego b. Prezydent Chorwacji Kolindy Grabar–Kitarović
(Dom Trójmorza)
Wystąpienie Prezydenta RP
Wystąpienie b. Prezydent Chorwacji

 

 


Źródło: niezależna.pl, PAP, prezydent.pl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo