Łatwy sposób na zmniejszenie stresu u kobiet

Po krótkim przytuleniu partnera stresujące wydarzenia powodują mniejszy wzrost poziomu kortyzolu u kobiet. Informację przekazali niemieccy badacze z Uniwersytetu Ruhry w Bochum. Ich wnioski ukazały się w piśmie „PLOS ONE”.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/Pexels

Naukowcy przeprowadzili eksperyment (DOI: 10.1371/journal.pone.0266887) z udziałem 76 osób. Uczestnicy mieli trzymać jedną dłoń w lodowatej wodzie przez trzy minuty, patrząc jednocześnie w kamerę i będąc obserwowanymi. Wcześniej połowa osób miała na chwilę przytulić swojego partnera lub partnerkę, a połowa nie. Przed i po eksperymencie mierzono m.in. poziom kortyzolu w ślinie badanych.

Okazało się, że kobiety, które wcześniej przytuliły swojego partnera, miały niższy poziom kortyzolu w odpowiedzi na stresujące wydarzenie niż kobiety, które tego nie zrobiły. Wcześniejsze przytulenie nie wpłynęło natomiast zupełnie na poziom kortyzolu u mężczyzn.

Przytulanie - sposób na wszystko?

Przytulanie bliskiej osoby może zapobiegać silnym reakcjom stresowym, które występują m.in. podczas egzaminów, rozmów o pracę czy wystąpień publicznych. Kolejne badania pomogą ustalić, czy te korzyści wynikają jedynie z przytulania partnerów, czy podobny efekt może dać przytulenie innej bliskiej osoby – piszą autorzy.

Dotychczasowe badania wskazywały, że przytulanie przynosi wiele korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego – ma związek m.in. z obniżeniem ciśnienia tętniczego, stanu zapalnego, a także zmniejszeniem ryzyka infekcji oraz z szybszym zdrowieniem po infekcjach wirusowych.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#kobiety #Polska #stres

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo