Podkarpacie rozlicza się przez internet

Na Podkarpaciu prawie 92 proc. zeznań podatkowych za 2021 r., czyli ponad 908 tys., złożono elektronicznie, z czego ponad połowę dzięki usłudze Twój e-PIT – poinformowała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska.

Dodała, że najwięcej elektronicznych PIT-ów w województwie złożonych zostało na formularzu PIT-37 - ponad 724 tys. zeznań.

Chabowska podkreśliła, że elektroniczne rozliczenia z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem podatników. „Chcąc złożyć zeznanie podatkowe PIT przez internet, można było skorzystać z usługi Twój e-PIT lub systemu e-Deklaracje” – przypomniała.

W całym kraju z takiego rozwiązania skorzystało ponad 91 proc. podatników, czyli 19,8 mln deklaracji podatkowych za 2021 r. złożono elektronicznie.

Jak zaznaczyła rzeczniczka rzeszowskiej Izby Administracji Skarbowej, również na Podkarpaciu zainteresowanie tą formą rozliczenia z urzędem skarbowym wzrosło w porównaniu do lat poprzednich.

„Za 2021 rok elektronicznie złożonych zostało ponad 908 tys. zeznań podatkowych. Za 2019 r. było to 770 tys. (86 proc.), a za 2020 r. 884 tys. (90 proc.). W naszym województwie najwięcej zeznań podatkowych za 2021 r. elektronicznie zostało złożonych przez podatników, dla których właściwy był Urząd Skarbowy w Lubaczowie (95 proc.), Przeworsku (94 proc.) i Brzozowie (93 proc.)”

– podała Chabowska.

Przypomniała, że trzy lata temu po raz pierwszy udostępniono klientom KAS usługę Twój e-PIT, a w niej gotowe zeznanie podatkowe przygotowane na podstawie danych, które już posiadano.

„Proste, intuicyjne i przyjazne rozwiązanie zyskało popularność i stało się ważnym krokiem w cyfryzacji usług KAS. Dziś to jedna z najpopularniejszych usług udostępnianych przez administrację, doceniana przez podatników”

– podkreśliła.

W tym roku usługa Twój e-PIT dostępna była przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl. W usłudze Twój e-PIT zostały przygotowane zeznania PIT-37, PIT-38 oraz PIT-28 i PIT-36 dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Uwzględniono w nich m.in. ulgę na dzieci czy zwolnienie z PIT dla osób do 26. roku życia. Podatnicy mogli uzupełnić zeznania przygotowane dla nich przez KAS i dodać np. przysługujące im ulgi.

Jeśli podatnik samodzielnie nie złożył swojego rozliczenia, to w usłudze Twój e-PIT zeznania PIT-37 i PIT-38 zostały automatycznie zaakceptowane i uznane za złożone 2 maja br. 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo