Z OSTATNIEJ CHWILI

Hubert Hurkacz przegrał z hiszpańskim tenisistą Alejandro Davidovichem Fokiną 6:7 (4-7), 4:6, 7:5, 6:2, 6:7 (8-10) w pierwszej rundzie wielkoszlemowego Wimbledonu • • •

Katarski gaz popłynie do Niemiec

Marcos-Photographer
pixabay.com CC creative commons

Władze Kataru zapewniają, że skroplony gaz ziemny (LNG) mogą dostarczać do Niemiec już w 2024 roku. Obiecują też dostawy z największego pola gazowego na świecie.

„Chcemy rozbudować nasz zakład skroplonego gazu Golden Pass w Teksasie, w którym Qatar Energy posiada 70 % udziałów. Tak by móc zaopatrywać Niemcy już w 2024 roku” - powiedział wicepremier Kataru, szejk Mohammed bin Abdulrahman Al Thani, w rozmowie z dziennikiem „Handelsblatt”.

Niemcy chcą się uniezależnić od rosyjskiego gazu, licząc przy tym między innymi na import skroplonego gazu ziemnego.

Wicepremier Kataru roztoczył perspektywę dostarczania gazu także z innych źródeł: „W 2026, a może już w 2025 roku zakończymy rozbudowę mocy produkcyjnych na polu gazowym North Dom”. North Dome to największe na świecie złoże gazu ziemnego, które Katar i Iran eksploatują wspólnie w Zatoce Perskiej. Najpóźniej do 2026 r. Katarska produkcja z tego pola ma zostać zwiększona z obecnych 77 do 126 mln ton LNG.

Wcześniej informowano, że Katar, największy na świecie eksporter skroplonego gazu ziemnego, będzie mógł dostarczać Niemcom ten surowiec dopiero wtedy, gdy państwowy koncern Qatar Energy zwiększy roczne wydobycie do 126 mln ton.

Eksperci przypominają o miliardowych inwestycjach Kataru w niemieckie koncerny. Po zakupie udziałów w takich firmach jak Volkswagen, Deutsche Bank, Siemens Energy, Curevac czy Hapag-Lloyd, Katar stał się największym bliskowschodnim inwestorem w niemieckiej gospodarce.Artykuł pochodzi ze strony filarybiznesu.pl

 


Źródło: filarybiznesu.pl

#Filary Biznesu

JS
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo