Kolejny krok do beatyfikacji pielęgniarki Janiny Woynarowskiej

Dekret o heroiczności cnót Janiny Woynarowskiej został zatwierdzony przez papieża Franciszka. To ważny krok na drodze beatyfikacji polskiej pielęgniarki, poetki i działaczki społecznej.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Janina Woynarowska urodziła się w Piwnicznej. Po wojnie rozpoczęła pracę jako higienistka, a następnie jako pielęgniarka w Chrzanowie. Uczestniczyła w życiu parafii, należała do grupy Żywego Różańca. Głębokie zaangażowanie religijne łączyła z działalnością społeczną i charytatywną oraz twórczością poetycką.

W 1961 roku złożyła roczne śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa i została członkinią Instytutu Świeckiego Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Krakowie. Pięć lat później na ręce metropolity krakowskiego kardynała Karola Wojtyły złożyła śluby wieczyste.

Współpracowała z pismami pielęgniarskimi i medycznymi: "Pielęgniarka i Położna", "Służba Zdrowia" i "Zdrowie".

Ukończyła też studia na Wydziale Psychologii i Filozofii Chrześcijańskiej.

Pracowała nie tylko jako pielęgniarka, ale także jako kurator społeczny i rzecznik opiniujący w ośrodku adopcyjnym, prowadziła poradnictwo przedmałżeńskie i rodzinne, organizowała wyjazdy wypoczynkowo-rekolekcyjne dla ludzi chorych, starszych i samotnych. Założyła Dom Samotnej Matki.

Janina Woynarowska zginęła w wypadku samochodowym koło Krakowa w 1979 roku.

Proces beatyfikacji

Na otwarcie jej procesu beatyfikacyjnego Watykan zgodził się w 1999 roku. Watykańska część procesu rozpoczęła się w 2007 roku.

Do beatyfikacji potrzebny jest cud przypisywany jej wstawiennictwu.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Janina Woynarowska #papież Franciszek #Watykan #beatyfikacja

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo