"Odkryj Polskę". Zamek w Mosznej na monecie kolekcjonerskiej

Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu nową monetę okolicznościową z serii „Odkryj Polskę”. Na obiegowej monecie o nominale 5 zł, emitowanej w nakładzie do miliona sztuk, pojawi się wizerunek najsłynniejszego pałacu Opolszczyzny, XVII-wiecznego zamku w Mosznej.

zdjęcie ilustracyjne
NBP

Od 23 maja dostępna będzie w obiegu nowa moneta okolicznościowa z serii „Odkryj Polskę” – „Zamek w Mosznej”. Monetę o nominale 5 zł będzie można zamienić po wartości nominalnej we wszystkich  Oddziałach Okręgowych NBP.

Zamek w Mosznej - nazywany także najsłynniejszym pałacem Opolszczyzny - to niezwykła budowla wzniesiona w XVII w. przez rodziny pruskie. Swoją sławę zawdzięcza fantazyjnej, wręcz bajkowej, architekturze – ma 365 pomieszczeń, 99 wież i wieżyczek oraz przylegającą do rezydencji oranżerię pełną egzotycznych roślin. Do zamku prowadzi zaś aleja dębowa, w której najstarsze drzewa liczą 300 lat. W parku znajduje się staw z wysepką oraz prowadzącym do niej mostkiem w stylu chińskim.

Jak głosi legenda w średniowieczu Zamek w Mosznej należał do Zakonu Templariuszy. Przez wiele lat zmieniał właścicieli i był przebudowywany według różnych stylów. W końcu trafił w ręce jednej z najbogatszych rodzin tej części Europy – von Tiele-Wincklerów i to jej zawdzięcza ostateczny wygląd, styl wnętrz i swój urok. Rezydencja rozbudowywana z rozmachem po pożarze w 1896 r. uzyskała bardzo zróżnicowany stylowo kształt, który obecnie zaskakuje bogactwem zdobień i rzeźb.

Zamek upodobali sobie fani Harry'ego Pottera. Wspaniale zachowany obiekt z powodzeniem wciela się w rolę szkoły czarodziei Hogwart podczas spotkań miłośników powieści J.K. Rowling.

Rewers monety „Odkryj Polskę” – „Zamek w Mosznej” przedstawia bryłę zamku z wieżami, z widocznymi detalami fasady. Awers monety jest standardowy dla wszystkich monet obiegowych o nominale 5 zł.

Narodowy Bank Polski emituje monety okolicznościowe upamiętniające ważne wydarzenia, postaci i rocznice historyczne związane m.in. ze światem sztuki, kultury, nauki, przyrody i sportu. Do monet okolicznościowych zaliczają się:
monety kolekcjonerskie, wykonane z metali szlachetnych – złota lub srebra, monety obiegowe o nominale 5 zł, których pierścień wykonany jest ze stopu MN 25, zaś rdzeń z CuAl6Ni2.

Monety kolekcjonerskie mogą być uatrakcyjniane poprzez dodanie elementów wykonanych z innych materiałów – np. bursztynu, cyrkonii, szkła lub drewna, nadruki wykonane w technice tampondruku czy nadrukowane obrazy hologramowe. Są bite zazwyczaj stemplem lustrzanym i pakowane w plastikowe kapsuły. Dodatkowo, monety złote umieszczane są w kolekcjonerskim etui, do którego załączony jest certyfikat z informacjami na temat monety. Monety srebrne pakowane są w blistry.

Należy pamiętać, iż wszystkie monety okolicznościowe emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Ich siłę nabywczą określa nominał umieszczony na awersie. Niezależnie jednak od wysokości nominału, monety te mają swoją wartość kolekcjonerską, którą określa wolny rynek numizmatyczny.

Kolejna emisja zaplanowana jest na 9 czerwca 2022 r. Tego dnia NBP wprowadzi do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł „100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski”.

 

 



Źródło: NBP, niezalezna.pl

#Bank centralny #NBP

wb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...



Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo