W Beskidach pogoda w kratkę. Deszcze pogarszają warunki na szlakach

Warunki na beskidzkich szlakach są na ogół dobre, choć pogarszają je przelotne opady deszczu, które mogą się pojawiać przez cały weekend. Goprowcy podali, że w sobotę rano było ciepło, od 12 st. C na Hali Miziowej do 20 st. w Szczyrku.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

„Warunki na ogół są dobre, ale pogoda będzie zmienna. Wraz z opadami deszczu, które mają występować przez weekend, będą się one pogarszały; szlaki będą błotniste i miejscami śliskie. Teraz świeci słońce, ale już około południa znów ma padać. Pogoda jest dynamiczna i trzeba o tym pamiętać wybierając się w góry. Turyści powinni zabezpieczyć się przed deszczem. Widoczność po deszczu jest ograniczona, ale gdy to odparuje - jest dobra”

– powiedział ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR ze stacji w Szczyrku.

Od soboty otwarty dla ruchu został szlak żółty biegnący od Górnego Płaju na szczyt Babiej Góry, tzw. Akademicka Perć, który jest zamykany na zimę. Dyrekcja Babiogórskiego Parku Narodowego przypominała, że jest to najtrudniejszy najbardziej niebezpieczny szlak w Beskidach. Szczególnie trudna do przejścia jest ośmiometrowej wysokości ściana zwana Czarnym Dziobem. Perć Akademicka jest jednokierunkowa. Jest tylko szlakiem podejściowym.

Ratownik dyżurny stacji GOPR w Szczyrku powiedział, że w wyższych partiach Beskidów leży jeszcze śnieg w płatach.

W górach działają koleje linowe.

Babiogórski Park Narodowy podał, że otwarte są już punkty informacji turystycznej i przyrodniczej na Przełęczy Krowiarki, w Zawoi Markowej i w Lipnicy Wielkiej Przywarówce. W każdym z tych miejsc, a także na wystawie stałej, znajdującej się w dyrekcji BgPN, można zasięgnąć informacji oraz uiścić opłatę za wstęp do Parku. Można także kupić m.in. mapy czy przewodniki.

Turyści, którzy wybiorą się na wycieczkę w Beskidy, muszą odpowiednio się ubrać. Ważne jest obuwie, kurtka chroniąca przed deszczem i nakrycie głowy. Warto zaopatrzyć się w kijki, które pomogą zachować równowagę. Należy mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją „Ratunek” i powerbank. Niezbędny jest odpowiedni zapas wody.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#polska

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo