Z OSTATNIEJ CHWILI

Salah Abdeslam został skazany na dożywocie za udział w zamachach terrorystycznych z listopada 2015 roku.  • • •

Stres obniża płodność. Naukowcy mają dowody

Na łamach magazynu „Endocrinology” naukowcy z chińskiego Xi’an Jiao Tong University przestrzegają przed kolejnym, możliwym skutkiem nadmiernego stresu. Mówią o jego wpływie na obniżenie płodności.

Zdjęcie autorstwa RODNAE Productions z Pexels

W eksperymentach na szczurach odgłos krzyku powodował zaburzenia hormonalne oraz spadek liczby i jakości jajeczek w jajnikach. Oznacza to, że stres może zmniejszać ważną dla płodności tzw. rezerwę jajnikową.

Jak przypominają, płodność kobiety zależy od jakości oraz ograniczonej z góry liczby komórek jajowych. Jest to tzw. rezerwa jajnikowa.

Sprawdziliśmy wpływ stresu na rezerwę jajnikową u szczurów, posługując się modelem krzyku. Odkryliśmy, że samice szczurów wystawione na działanie dźwięku przypominającego krzyk miały tę rezerwę zmniejszoną i ich płodność spadła.
- mówi dr Wenyan Xi, jeden z badaczy.

Samice gryzoni były regularnie poddawane działaniu krzyków przez trzy tygodnie. Dźwięki powodowały spadek poziomu estrogenu oraz hormonu antymüllerowskiego, istotnego dla rozwoju narządów płciowych. Spadła zarazem liczba i jakość komórek jajowych, a potomstwo takich szczurzyc było mniejsze.

Na podstawie tych wyników sugerujemy, że stres może wiązać się ze spadkiem rezerwy jajnikowej. Ważne jest, aby określić związek między chronicznym stresem i rezerwą jajnikową, ponieważ może to pomóc w zrozumieniu ograniczeń obecnych interwencji klinicznych i zaowocować potrzebnym wglądem w przyczyny zmniejszonej rezerwy jajnikowej
 - przestrzega dr Xi.

 


Źródło: Niezalezna.pl, PAP

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo