Odsłonięto lwy strzegące polskiej nekropolii. Dworczyk: To dobry prognostyk dla dalszych relacji

To bardzo dobry prognostyk dla dalszych relacji polsko-ukraińskich, dla wzmacniania współpracy między Polską, a Ukrainą - powiedział PAP szef KPRM Michał Dworczyk odnosząc się do odsłonięcia na Cmentarzu Orląt Lwowskich posągów lwów, strzegących wejścia do symbolicznej dla Polaków nekropolii.

Twiiter @michaldworczyk

O odsłonięciu w piątek posągów lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich Dworczyk poinformował na Twitterze. "Dziś na Cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięto posągi lwów, strzegących wejścia do symbolicznej dla Polaków nekropolii" - napisał. "Dziękujemy ukraińskim władzom za ten ważny dla Polski gest" - dodał minister.

Szef KPRM podkreślił w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że "to bardzo ważny dzień dla relacji polsko-ukraińskich". - "Dzisiejsze relacje polsko-ukraińskie są szczególnie dobre" - powiedział. Jak dodał, Polska wspiera Ukraińców w ich walce o niepodległość. "Dzisiaj Polacy i Ukraińcy są sobie chyba tak bliscy, jak nigdy wcześniej" - zaznaczył minister. Dlatego - jak dodał - "z radością witamy tę decyzję władz ukraińskich".

Dworczyk zwrócił uwagę, że "zabiegi o to, aby przywrócić pierwotny wygląd tej nekropolii trwały od dawna". - "Zabiegali o to przedstawiciele polskiego rządu, polskich organizacji pozarządowych. Jestem przekonany, że w ostatnich dniach kluczowe były rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Denysem Szmyhalem oraz prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim" - podkreślił szef KPRM.

- "Uważam, że to bardzo dobry prognostyk dla dalszych relacji polsko-ukraińskich, dla wzmacniania współpracy między Polską, a Ukrainą"

- zaznaczył Dworczyk.

Posągi lwów, usunięte z Cmentarza Orląt przez władze sowieckie w 1971 r. powróciły tam w 2015 r. dzięki zabiegom Fundacji Dziedzictwa Kulturowego i Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie. W październiku 2018 r. Rada Obwodowa we Lwowie zażądała usunięcia rzeźb, gdyż uznała je za "symbol polskiej okupacji Lwowa". - "Dążenie do ustawienia potajemnie pomników polskiej okupacji Lwowa trwa na tle niszczenia ukraińskich pomników na terytorium Polski, co odbywa się za milczącą zgodą polskich władz lokalnych" - ogłosiła wówczas Rada.

Do tej pory posągi lwów były zasłonięte płytami paździerzowymi.

Cmentarz Obrońców Lwowa, znany jako Cmentarz Orląt, stanowi wydzieloną część Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Na Cmentarzu Orląt spoczywają Polacy polegli w obronie Lwowa w czasie wojny polsko-ukraińskiej w latach 1918-1919 i w czasie wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. Pochowanych jest tam blisko 3 tys. żołnierzy, głównie chłopców - stąd nazwa Cmentarz Orląt.

 


Źródło: PAP, Niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo