Te badania są szansą na poprawę zdrowia. Jak powstają terapie ratujące życie?

20 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych. Chociaż w Polsce badania kliniczne wciąż kojarzą się jeszcze z licznymi stereotypami i budzą szereg emocji, to właśnie dzięki tego typu badaniom mamy dziś dostęp do wielu powszechnie stosowanych leków oraz innowacyjnych terapii ratujących życie.

Zdjęcie autorstwa Artem Podrez z Pexels

Dla pacjentów badania kliniczne są niejednokrotnie szansą na poprawę zdrowia, ale też wydłużenie życia. Chorzy mają możliwość korzystać z najnowocześniejszych technologii, które będą dostępne np. w leczeniu nowotworowym dopiero za kilka lat. Dla wielu z nich będzie to szansa na przeżycie.

Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych to dla nas szczególny dzień, nie tylko ze względu na podkreślenie istoty prowadzenia badań klinicznych. Czas ten zbiega się bowiem z trzecią rocznicą powołania Agencji Badań Medycznych. Jestem dumny, że trzy lata naszej pracy już dziś istotnie zmieniły rynek biotechnologii w naszym kraju. Chcę podkreślić, że podjęte przez nas działania to nie tylko przekazane środki na rozwój nowych terapii i technologii, ale przede wszystkim umożliwienie dostępu pacjentów do innowacyjnego leczenia, którego mogą stać się beneficjentem, w ramach dofinansowanych badań klinicznych. To dla nas najwyższa wartość, którą w tak szczególnym dniu, należy jeszcze bardziej akcentować.
- wyjaśnia prezes Agencji Badań Medycznych, dr hab. n. med. Radosław Sierpiński.

Dotychczas w Polsce niekomercyjne badania kliniczne stanowiły ok. 2% wszystkich badań. W Europie Zachodniej przeprowadzano ich znacznie więcej, nawet 40%. Beneficjentami tych badań są zawsze pacjenci, ponieważ to oni otrzymują dostęp do nowych terapii, bardzo często tych, które nie leżą w centrum zainteresowania firm farmaceutycznych z przyczyn biznesowych. Te badania dotyczą też np. bezpieczeństwa nowych leków czy terapii łączonych.

Jak przypomina Agencja Badań Medycznych w przesłanym do naszej redakcji komunikacie, instytucja została powołana właśnie po to, żeby wypełnić lukę w finansowaniu niekomercyjnych badań klinicznych. Przez ostatnie lata przeznaczyła na ten cel 2 mld zł, wystartowało ponad 158 projektów w zakresie onkologii, kardiologii, geriatrii, pediatrii. 50 tys. pacjentów skorzysta z dostępu do innowacyjnych terapii.

Stawiamy sobie również za cel rozbudowę Polskiej Sieci Badań Klinicznych. Dzięki temu polscy pacjenci będą mieli większą szansę uczestniczyć w dużych międzynarodowych badaniach klinicznych. Uzyskają również dostęp do innowacyjnych terapii bez konieczności opuszczania kraju. W Centrum Wsparcia Badań Klinicznych będą mogli leczyć się pacjenci sprawiający trudności diagnostyczne i lecznicze, dla których udział w badaniach klinicznych jest jedyną szansą na poprawę stanu zdrowia, spowolnienia czy remisji choroby.
- podkreśla Sławomir Gadomski, zastępca Prezesa ABM ds. finansowania badań.

Badania kliniczne są kluczowym elementem w rozwoju medycyny. Nigdy nie wiemy, kiedy to my będziemy potrzebować dostępu do najnowocześniejszych terapii, by zawalczyć o powrót do zdrowia


 

 


Źródło: Niezalezna.pl, abm.gov.pl

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo