Z OSTATNIEJ CHWILI

Biden: mówiłem Putinowi, że jeśli zaatakuje Ukrainę, NATO się wzmocni i bardziej się zjednoczy; dokładnie to się stało • • •

„AK80 – Największa Podziemna Armia Europy” - podsumowanie konkursu

18 maja br. o godz. 12.00 w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbyła się uroczysta gala podsumowująca ogólnopolski konkurs upamiętniający 80. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową pt. „AK80 – Największa Podziemna Armia Europy”. Organizatorami  konkursu były: Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Gdańsku oraz 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej.

fot. IPN Gdańsk

- Jestem wielce rad, że konkurs "AK80 Największa podziemna Armia Europy" ma wymiar nie tylko i wyłącznie związany z udokumentowaniem wiedzy. Szczególnie cieszę się, że ma on charakter twórczy. Należę do środowiska, dla którego pojęcie prawdy łączy się z pojęciem piękna i ten konkurs wypełnia te  dwie wartości. Nawiązuje przecież do prawdy, która uzewnętrznia się w pięknie. Te dwie wartości dają silny związek z tym, czego te prace dotyczą — 80. rocznicy powstania Armii Podziemnej. Przez piękno i prawdę tych prac, które zostały nagrodzone, zmierzamy ku temu co jest fundamentalne, — i co jest trzecią kategorią obok prawdy i piękna — do dobra. Jeszcze raz dziękuję za zaproszenie i cieszę się, że mogę uczestniczyć w tej pięknej uroczystości

– powiedział wiceminister Edukacji i Nauki prof. Włodzimierz Bernacki.

Polacy chcą poznawać historię, chcą odkrywać miejsca, poznawać życiorysy naszych Bohaterów i wychowywać w ten sposób następne pokolenia Polaków, a dzieci i młodzież bardzo chętnie angażują się w takie inicjatywy.  

- Cieszę się, że Ministerstwo Aktywów Państwowych jest jednym z patronów honorowych inicjatywy, która kultywuje pamięć o polskich bohaterach i promuje patriotyczne myślenie wśród młodych pokoleń. Pamięć jest filarem naszej tożsamości narodowej, stąd też bardzo budujący jest odzew z jakim spotkał się konkurs "AK80 - Największa Podziemna Armia Europy". Jestem pełen podziwu dla dojrzałości dzieci i młodzieży, którzy w tak kreatywny sposób zaangażowali się w przygotowanie prac konkursowych

– powiedział wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka. 

Celem konkursu było zainspirowanie dzieci i młodzieży do poznawania i odkrywania historii Polski oraz Bohaterów, którzy walczyli o naszą wspólną wolność. 

- Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży z placówek przedszkolnych, szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Udział w nim wzięło ponad 300 uczniów z terenu całej Polski. Kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży, kultywowanie pamięci o żołnierzach AK oraz propagowanie historii oręża i etosu żołnierza polskiego to niezwykle ważny przywilej. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę przemianowania ZWZ w AK, zależało nam na tym, by to wydarzenie pozostało w pamięci i sercach młodego pokolenia, stąd pomysł na konkurs plastyczny i multimedialny. Przygotowanych zostało blisko 300 prac, z tych wyróżnionych stworzyliśmy album aby móc przekazać go szkołom i innym placówkom edukacyjnym

– powiedziała prezes Stowarzyszenia im. gen. Nieczuja-Ostrowskiego Anna Szczepańska. 

Konkurs objęty został Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, Patronatem Honorowym Ministra Obrony Narodowej, Ministra Edukacji i Nauki, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL a także patronatami Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Programu „Niepodległa”. Medialnym patronem wydarzenia jest TVP Historia. 

- W Fundacji PGNiG głęboko wierzymy w to, że pamięć o historii i szacunek do Bohaterów mają istotny udział w przekazywaniu dobrych wzorców młodym pokoleniom. Od wielu lat wspieramy organizacje i inicjatywy podejmujące działania mające na celu poszerzanie wiedzy o naszym kraju, o naszych Bohaterach, o polskim podziemiu niepodległościowym, zwłaszcza o Armii Krajowej. Taką inicjatywą jest bez wątpienia zorganizowany konkurs "AK80 - Największa Podziemna Armia Europy", który objęliśmy patronatem. Ogromnie cieszy fakt, że tak wielu młodych ludzi zaangażowało się w ten konkurs i przygotowało prace plastyczne oraz multimedialne, które w wyjątkowy i niezwykle wzruszający sposób pokazują to, jak młode pokolenie widzi patriotyzm

– powiedziała prezes Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza Karolina Dłuska.

Podczas gali miała miejsce również inauguracja Centrum Edukacyjnego – Przystanek Historia. Dyrektor gdańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – dr Paweł Warot podkreślił wagę takich miejsc w edukacji historycznej i przedstawił plan działalności placówki:

Jest mi niezmiernie miło, że jesteście tutaj z nami podczas tego święta, ponieważ inauguracja Centrum Edukacyjnego IPN Przystanek Historia jest właśnie takim świętem historii [...] W tym wyjątkowym miejscu  będziemy mogli opowiedzieć historię dzieciom, młodzieży, stosując odpowiednią  formę i rodzaj przekazu. przystanek Historia będzie też miejscem, w którym dystrybuować będziemy nasze materiały edukacyjne. Podczas eventów i wydarzeń, nasza młodzież, nasze dzieci i mieszkańcy Elbląga dowiedzą się jak było naprawdę.

W nowopowstałym Centrum Edukacyjnym odbywać się będą pokazy, przeglądy filmów, szkolenia i warsztaty dla nauczycieli. Dostępne będą również materiały edukacyjne dla szkół i dla każdego zainteresowanego historią Polski. 

- Ogromnie cieszy fakt, że wraz z inauguracją Centrum Edukacji IPN w Elblągu, w moich rodzinnych stronach, pojawił się kolejny punkt w którym miejscowa społeczność będzie mogła pogłębiać swoją wiedzę na temat współczesnej historii Polski. Oby jak najwięcej takich inicjatyw!

 – powiedział wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka. 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Elbląg #„AK80 – Największa Podziemna Armia Europy”

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo