Grupa G7 zapewni Ukrainie wsparcie finansowe

Amerykańska minister finansów Janet Yellen poinformowała w czwartek, że państwa grupy G7 zgodziły się zapewnić Ukrainie środki finansowe, których potrzebuje w walce z inwazją Rosji. Nie potwierdziła jednak kwoty 18,4 mld dolarów wsparcia, zadeklarowanej w projekcie komunikatu grupy.

zdjęcie ilustracyjne
https://twitter.com/DmytroKuleba

Yellen powiedziała po pierwszym dniu spotkania ministrów finansów i prezesów banków centralnych państw G7 w Niemczech, że ich deklaracje przekroczyły 15 mld dolarów wsparcia gospodarczego, którego Ukraina potrzebuje na najbliższe trzy miesiące. Z tego 7,5 mld dolarów ma pochodzić od USA, a 9 mld - od Unii Europejskiej.

"Przesłanie brzmiało: stoimy za Ukrainą. Zamierzamy zebrać razem zasoby, których potrzebuje, aby przez to przejść" – przekazała szefowa resortu finansów USA.

W środę Reuters informował, że ministrowie finansów państw grupy G7 chcą uzgodnić pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 15 mld euro. Pakiet miałby obejmować trzymiesięczne finansowanie krótkoterminowe, głównie w formie grantów, które w przeciwieństwie do kredytów nie wymagają spłaty.

Wcześniej kraje G7 obiecały wzmocnić izolację gospodarczą i polityczną Rosji, nadal dostarczać broń na Ukrainę i działać na rzecz zmniejszenia globalnego niedoboru żywności, spowodowanego wojną.

Grupę G7 tworzą USA, Kanada, Japonia, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Niemcy. W jej pracach uczestniczy też Unia Europejska.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Ukraina #G7 #Ukraina #G7

mt,mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo