Zełenski uczcił Dzień Wyszywanki. „To nasz święty amulet”

Wyszywanka, tradycyjna ukraińska zdobiona haftami koszula, to nasz święty amulet w tej wojnie - przekazał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski składając życzenia z okazji obchodzonego w czwartek Dnia Wyszywanki.

Wołodymyr Zełenski
facebook.com - printscreen

"Życzę wam zdrowia, siły, niezłomności, odwagi i wolności. Szczęśliwego Dnia Wyszywanki Ukraino" - powiedział Zełenski w nagraniu na Facebooku, na którym sam jest ubrany w tradycyjną ukraińską koszulę.

"Jej haftowane dekoracje symbolizują tradycyjne wartości rozumiane na całym świecie: rodzinę, miłość, wiarę, nadzieję, pragnienie wolności, niezależności i wolnego ducha. Wzory wyszywanki odzwierciedlają ukraińską tradycję, kulturę i historię" - napisano z kolei pod filmikiem opublikowanym na Twitterze przez ukraińskie MSZ.

Na animacji przedstawiono ukraińskie budynki zaatakowane przez Rosjan, ich zniszczenia są łatane przez haftowane wzory znane z wyszywanek. "Zagoimy nasze rany, udekorujemy blizny kwiatami, Ukraina znów zakwitnie (...) Ukraina, pisane haftem odrodzenie" - opowiada lektor.

"Dziś zakładam wyszywankę, by uczcić żywą i bogatą ukraińską kulturę (...) w tych trudnych czasach stoimy u boku naszych ukraińskich przyjaciół" - napisała z kolei również na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pod swoim zdjęciem w tradycyjnej ukraińskiej koszuli. 

By wyrazić solidarność z walczącą z rosyjską inwazją Ukrainą swoje zdjęcia w wyszywankach opublikowało też wiele osób z całego świata, w tym politycy, np. przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola czy premier Litwy Ingrida Szimonyte.

Dzień Wyszywanki obchodzony jest w trzeci czwartek maja.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Ukraina #Wołodymyr Zełenski

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo