Łódzki radny KO miał wykonywać płatne usługi na rzecz miasta. Wojewoda żąda wyjaśnień

Bartosz Domaszewicz z KO, radny Łodzi, miał odpłatnie realizować odpłatne usługi na rzecz miasta - informują radni PiS. Wojewoda łódzki zwrócił się do Rady Miejskiej w Łodzi z wnioskiem o wyjaśnienia w tej sprawie - przekazały służby prasowe wojewody.

Rada Miejska w Łodzi
Autorstwa Zorro2212 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52204997

Jak wyjaśniono w czwartkowym komunikacie prasowym, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński został poinformowany, że firma radnego Koalicji Obywatelskiej w lipcu 2021 r. miała odpłatnie wykonać usługę sprzątania na rzecz majątku gminy.

"Z uzyskanej informacji wynika także, że radny mógł być jednocześnie pełnomocnikiem w prowadzeniu przez jego matkę działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego miasta Łodzi"

– wyjaśniono.

W związku z tym, wojewoda łódzki realizując zadania nadzoru nad działalnością gminną zwrócił się do Rady Miejskiej w Łodzi z wnioskiem o złożenie wyjaśnień w sprawie radnego Domaszewicza.

Wskazano, że postępowanie wyjaśniające dotyczyć będzie ewentualnego naruszenia zakazu wynikającego z art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, według którego radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.

Radni PiS: Domaszewicz powinien stracić mandat radnego 

Jeśli wątpliwości w tej sprawie się potwierdzą, wojewoda może zarządzeniem zastępczym wygasić mandat radnego.

Radni PiS uważają, że pełniący funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Łodzi Domaszewicz powinien stracić mandat.

"Według prawa radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego"

- mówił w kwietniu wiceprzewodniczący komisji skarg, wniosków i petycji Rady Miejskiej w Łodzi Kamil Jeziorski z PiS. Dodał, że w przypadku radnego Domaszewicza chodzi o gminę Łódź, dla której - według radnego PiS - miała pracować firma wiceszefa rady.

Usługa za 6 tysięcy złotych brutto 

"Z materiałów przestawionych na komisji skarg, wniosków i petycji łódzkiej rady jasno wynika, że 28 lipca 2021 roku Bartosz Domaszewicz, prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą 'Bartosz Domaszewicz Zrobimy Porządek' wystawił fakturę jednostce podlegającej łódzkiemu samorządowi, czyli Muzeum Kinematografii na kwotę ponad 6 tysięcy złotych brutto za usługę sprzątania"

- podkreślił Jeziorski.

Jak mówił, pół roku później 29 stycznia 2022 r. jeden z łódzkich społeczników złożył skargę do rady miejskiej "na to, że Domaszewicz mógł prowadzić działalność z wykorzystaniem majątku komunalnego gminy".

"31 stycznia 2022 roku, czyli dwa dni potem, wiceszef rady zwraca pieniądze, które otrzymał za wykonanie tej usługi z miejskiego muzeum, natomiast faktura wystawiona jest na firmę 'Zakład Usług Porządkowych Grażyna Domaszewicz', która należy do mamy pana radnego Domaszewicza"

- dodał Jeziorski.

"Te wszystko spełnia wszelkie warunki, aby wygasić mandat radnego Bartosza Domaszewicza"

- ocenił inny z łódzkich radnych PiS Sebastian Bulak.

Domaszewicz zapewniał, że jego firma nigdy nie prowadziła działalności na majątku gminy.

"Moja firma nigdy nie sprzątała żadnej miejskiej nieruchomości. Kilka lat temu podjąłem taką decyzję, że bardzo wyraźnie rozdzielam swoją działalność polityczną od swojej działalności zawodowej. Jestem osobą uczciwą. Nigdy nie złamałem przepisów prawa. Nie pozwolę, żeby ktoś próbował zaszczuć mnie albo moją rodzinę"

– przekonywał w lutym radny Domaszewicz.

W maju wniosek społecznika o zbadanie sprawy Domaszewicza pod kątem ewentualnej konieczności wygaszenia mu mandatu radnego głosami rządzącej Koalicji Obywatelskiej oraz Nowej Lewicy i Niezależnych Socjaldemokratów odrzuciła Rada Miejska w Łodzi.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo