PiS planuje istotne zmiany strukturalne w partii. Dr Kawęcki: Za tymi rozwiązaniami może pójść zmiana ordynacji

Dr Krzysztof Kawęcki pozytywnie ocenił spodziewane zmiany strukturalne w Prawie i Sprawiedliwości, które zakładają m.in. wprowadzenie zakazu łączenia funkcji partyjnych z ministerialnymi. - Rzeczywistość jest taka, że jedna osoba nie jest w stanie równie dobrze zajmować się dwiema tak ważnymi kwestiami i zawsze coś zostaje zaniedbane - stwierdził.

fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

Jutro Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości ma zająć się sprawą restrukturyzacji partii. Według Polskiej Agencji Prasowej propozycja zmian zakłada podział struktury partyjnej na 100 okręgów oraz zakaz łączenia funkcji partyjnych z ministerialnymi dla szefów tych okręgów. 

Z informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że spotkanie Komitetu Politycznego PiS zaplanowano na piątkowe popołudnie. Polityk z kierownictwa PiS przekazał agencji, czego mają dotyczyć zmiany strukturalne.  - Obecnie struktura partyjna odpowiada okręgom wyborczym do Sejmu, gdzie okręgów w wyborach do Sejmu jest 41. Założenie jest takie, by po zmianie odpowiadała ona okręgom senackim, czyli by było ich 100 - przekazał. Polityk wyjawił ponadto, że propozycja przewiduje, by szefowie okręgów mieli zakaz łączenia funkcji partyjnych z ministerialnymi.

Zaangażowanie w teren 

Zapytaliśmy politologa Krzysztofa Kawęckiego o to, czy jego zdaniem takie zmiany strukturalne to dobry pomysł. - Myślę, że są to zrozumiałe i racjonalne rozwiązania - ocenił.

- W przeszłości bywało tak, że partie, które były reprezentowane w parlamencie czy też rządzie, nie potrafiły sobie poradzić z jednoczesnym zaangażowaniem w działalność terenową. Myślę tutaj głównie o latach 90-tych i Zjednoczeniu Chrześcijańsko-Narodowym, gdzie taka sytuacja miała miejsce i była ona z jedną przyczyn słabego rozwoju tej formacji 

- powiedział.

Politolog stwierdził, że dobrym pomysłem jest rozbicie struktury na sto okręgów. - Być może to będą okręgi, które będą odpowiadać okręgom do Senatu i to oczywiście byłoby też rzeczą ważną, zwłaszcza że w ślad za tymi rozwiązaniami w przyszłości pójdą jakieś zmiany w ordynacji wyborczej - stwierdził. 

Podwójna odpowiedzialność

Dr Kawęcki pozytywnie ocenił także propozycje rozłączenia funkcji ministerialnych i partyjnych. - Rzeczywistość jest taka, że jedna osoba nie jest w stanie równie dobrze zajmować się dwiema tak ważnymi kwestiami i zawsze coś zostaje zaniedbane - powiedział.

- Co więcej. myślę, że taka zmiana wskazuje nowe standardy, które pokazują, że partie są dla Polski, a nie Polska dla partii. Politycy są emanacją tej działalności partyjnej, uzyskują wsparcie społeczne, ale kiedy już pełnią te funkcje rządowe, czyli realizują program wyborczy, to myślenie partyjne i rozwój partii nie jest już wtedy dla nich priorytetem. Dla nich najważniejsza staje się realizacja polityki państwowej w ramach własnych ministerstw  

- zakończył. 

 


Źródło: Niezalezna.pl

Adrian Siwek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo