Nieznana córka Marco Polo

Wenecki kupiec, Marco Polo, jest jednym z najbardziej szanowanych odkrywców w historii. Jego podróże po Azji wzdłuż Jedwabnego Szlaku spisał notariusz z Pizy zwany Rustichello. „Opisanie świata” ukazało się w roku 1300, a ponieważ było to jeszcze przed wynalezieniem druku, więc natychmiast zaczęto przepisywać tę księgę w wielu egzemplarzach. Była ona tak poczytna, że legenda mówi iż jeden egzemplarz przytwierdzono łańcuchem do weneckiego mostu Rialto, aby była dostępna dla ogółu. Polo ożenił się z Donatą Badoer, z którą miał trzy córki: Fantinę, Bellelę i Moretę. Zostały one wymienione w testamencie, który wenecki kupiec sporządził ok. 8 stycznia roku 1323 lub 1324.

Tymczasem Marcello Bolognari, doktorant na Uniwersytecie Ca' Foscari w Wenecji, odkrył w Archiwach Państwowych rękopis testamentu niejakiej Agnese Polo, która prawdopodobnie była najstarszą córką podróżnika. „Wiemy na pewno, że miał trzy córki, a ten dokument pokazuje, że najprawdopodobniej miał inną córkę z poprzedniego związku” – powiedział Bolognari. „Nie wiadomo, czy był żonaty przed drugim małżeństwem, czy dziecko urodziło się z romansu”.

Najsłynniejszą córką Polo była do tej pory Fantina, która wymieniana jest w księgach sądowych podczas procesów o podział spadku. Marco Polo w 1323 roku został przykuty do łóżka i w tym czasie, zmagając się ze śmiertelną chorobą, sporządził obszerny testament. Oprócz oddania kościołowi części swojego majątku, uregulował długi niektórych członków rodziny, które zostały spłacone z góry w klasztorze San Lorenzo (gdzie chciał być pochowany). Przekazał też pieniądze każdej instytucji i organizacji, z którymi był związany. Tymczasem cztery wcześniej powstał inny testament – to ostatnia wola Agnese Polo, w której wyraźnie wskazany jest jej ojciec, Marco. W dokumencie z 7 lipca 1319 roku Agnese powierza swojemu ojcu doręczenie tego testamentu księdzu Pietro Pagano z kościoła San Felice w weneckiej dzielnicy San Giovanni Grisostomo.

Marco Polo w stroju tatarskim

W momencie pisania testamentu kobieta miała prawdopodobnie 24 lata i była matką trójki dzieci (wszystkie są wymienione w dokumencie). Najwyraźniej wiedziała, że umiera, i chciała przekazać swój majątek mężowi oraz dzieciom. jej mąż i ojciec mieli ją przeżyć, ponieważ są wyraźnie wymienieni z imienia w testamencie. Jak dodaje Bolognari, Agnese „przedstawia intymny i czuły portret swego życia rodzinnego. Wspomina o swoim mężu Nicolò, znanym jako Nicoletto, a także o ich dzieciach Barbarelli, Paponie i Franceschino. a także o opiekunie i nauczycielu swych pociech Raffaele da Cremona, o ich matce chrzestnej Benvenucie i służącej Reni”. Powierzenie swojej woli Marco Polo wskazuje na to, że była z nim mocno związana, świadczy o wzajemnym zaufaniu i miłości. I tak archiwa po raz kolejny ujawniają historię, której wcześniej nie znaliśmy, a która odkrywa przed kolejnymi pokoleniami prawdziwe życie i uczucia dawno przeszłych wieków.

 

 

 

 

 

 Źródło: niezależna.pl

#Marco Polo #nieznana córka Marco Polo #Opisanie świata #podróżnik wenecki #Agnese Polo

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo