Premier Portugalii przyjedzie do Polski

W piątek w Warszawie przebywać będzie szef portugalskiego rządu Antonio Costa. Rano spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim. Wśród tematów rozmów mają się znaleźć m.in. pomoc dla Ukrainy, polityka energetyczna i bezpieczeństwo.

twitter.com/@antoniocostapm

Oficjalne powitanie portugalskiego premiera odbędzie się w KPRM o godz. 9. Następnie szefowie rządów udadzą się na spotkanie, a o godz. 10.20 zaplanowana jest wspólna konferencja prasowa.

Jak przekazała KPRM w komunikacie, podczas spotkania Morawiecki i Costa omówią kwestie związane z pomocą dla Ukrainy w kontekście rosyjskiej agresji, a także omówią wyzwania wynikające z migracji ludności. "Premierzy będą dyskutować o wsparciu finansowym ze strony Wspólnoty w tym zakresie" - podkreślono.

Politycy poruszą też temat współpracy dwustronnej oraz kwestii europejskich, w tym energetyki, polityki klimatycznej i bezpieczeństwa międzynarodowego, a w agendzie rozmowy znajdą się także sankcje unijne wobec Rosji i przygotowania do planowanego na czerwiec szczytu NATO w Madrycie.

"Polska opowiada się za rozszerzeniem NATO o Szwecję i Finlandię. Wyraża też zgodę na przyjęcie tych państw w możliwe szybkim terminie. Zdaniem Polski ten wymiar wschodniego bezpieczeństwa jest bardzo istotny, dlatego przekonuje swoich partnerów do szybkich decyzji w tym zakresie"

- podkreślono w komunikacie.

KPRM podkreśla także, że od początku agresji na Ukrainę Polska opowiada się za nakładaniem twardych sankcji na Rosję. "Podkreśla rolę rezygnacji z importu rosyjskich surowców przez całą Unię Europejską, w celu zatrzymania machiny wojennej Putina" - dodano. "Premier Mateusz Morawiecki regularnie spotyka się z politykami z całego świata i apeluje o wsparcie w tym zakresie. Tylko wspólne działania mogą powstrzymać dalszą agresję Rosji" - wskazano.

W komunikacie przypomniano także, że w tym roku przypada 100. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Portugalią. "Dokładnie 100 lat temu, 13 maja 1922 r., polski poseł Ksawery Orłowski złożył listy uwierzytelniające na ręce Prezydenta Portugalii Antonio Jose de Almeida. Tym samym stał się pierwszym oficjalnym przedstawicielem odrodzonego Państwa Polskiego na ziemiach portugalskich. Datę tę przyjmuje się za dzień ustanowienia dwustronnych stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Portugalią" - podkreślono. 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo