W obliczu zagrożenia potrzeba nie tylko siły ognia, ale liderów. Prezydent Łotwy wskazuje Andrzeja Dudę

Prezydent Łotwy popiera utworzenie specjalnego trybunału, który zajmie się zbrodniami Rosji na Ukrainie. W rozmowie z radiem Wnet Egils Levits stwierdził również między innymi, że w obliczu zagrożenia, oprócz wzmocnienia militarnego, Europie potrzebni są liderzy. Podziela on zdanie prezydenta Estonii, że jednym z nich mógłby być Andrzej Duda.

3.05.2012 Warszawa Obchody Swieta Konstytucji 3 maja N/z Andrzej Duda
fot. Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

Prezydent Łotwy był w kwietniu w Kijowie wraz z prezydentami Litwy, Estonii i Polski. Levits przyznał, że widział rosyjskie zbrodnie wojenne. Przypomniał, że Łotwa przyłączyła się do skargi Ukrainy do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

Specjalny trybunał 

„Rosja popełniła zbrodnie wojenne na Ukrainie, w związku z którymi już wszczęto dwa postępowania w dwóch sądach. (...) Łotwa dołączyła do skargi Ukrainy jako strona trzecia. Obecnie trwa dyskusja dotycząca możliwości utworzenia specjalnego trybunału do spraw zbrodni Rosji na Ukrainie, podobnego do specjalnego trybunału do spraw byłej Jugosławii” - podkreślił prezydent Łotwy i zaznaczył, że dwa trybunały w Hadze: Międzynarodowy Trybunał Karny i Międzynarodowy i Trybunał Sprawiedliwości mogą nie wystarczyć do pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrojną agresję na Ukrainę.

„Popieram pomysł utworzenia specjalnego trybunału do spraw zbrodni rosyjskich na Ukrainie, ponieważ dwa działające trybunały nie mogą rozpatrywać kwestii rozpętania agresywnej wojny, tylko rozstrzygają o zbrodniach wojennych podczas wojny już rozpoczętej”

– powiedział Levits.

Pytany o fizyczne postawienie Putina przed sądem, zaznaczył, że ważne jest, by nie doprowadzić do militarnej anarchii.

„Głównym zadaniem takich sądów jest zachowanie międzynarodowych standardów prawnych, niezależnie od tego, czy konkretna osoba może znaleźć się na ławie oskarżonych czy nie”

- przekonywał Levits.

Wzmocnienie NATO

Egils Levits pytany o rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię odpowiedział, że – jego zdaniem – uda się przekonać Turcję i cały sojusz jednogłośnie wesprze wzmocnienie NATO.

Zdaniem prezydenta do 30 czerwca i szczytu NATO w Madrycie ta kwestia zostanie rozstrzygnięta. Na tym szczycie ma być omawiana również kwestia obecności wojsk NATO na flance wschodniej. Prezydent Levits zaznaczył że państwa Bukaresztańskiej Dziewiątki, w tym Polska i Łotwa, mają w tej kwestii wspólne zdanie.

Mamy (jako państwa B9) chęć wzmocnienia obecności NATO w naszym rejonie, aby dać Moskwie poważny sygnał, że jesteśmy gotowi bronić naszego terytorium, co oznacza, że każdy ewentualny atak Rosji jest automatycznie skazany na niepowodzenie. Dlatego konieczne jest wzmocnienie wschodniej flanki”

- podkreślił.

Obecnie została już podjęta decyzja o utworzeniu czterech nowych grup bojowych. Do tej pory mieliśmy cztery: Estonia, Łotwa, Litwa i Polska, dojdą cztery nowe: Słowacja, Rumunia, Bułgaria oraz Węgry. To już jest wzmocnienie” - argumentował Levits. „Chcemy również dodatkowego wzmocnienia w przestrzeni bałtyckiej a za jakiś czas osiągnąć tu większą stałą obecność sił NATO. O tym też będziemy rozmawiać podczas szczytu w Madrycie” - powiedział i dodał, że NATO jest środkiem zapewnienia spokoju w naszym rejonie i powodem dla którego Rosja nie odważy się zaatakować.

Europa potrzebuje liderów

Prezydent stwierdził też, że potrzebni są w Europie liderzy.

„Uważam, że Europa potrzebuje kilku liderów. Widzę, że jest szereg przywódców państw, którzy mogliby pełnić lub pełnią tę funkcję, jednym z nich jest prezydent Andrzej Duda”

- powiedział Egils Levits, nawiązując do wypowiedzi prezydenta Estonii Alara Karisa, który powiedział we wtorek w Radiu Wnet, że to właśnie prezydent Polski mógłby pełnić funkcję europejskiego lidera.

Prezydent Levits odniósł się także do słów ministra obrony Łotwy, który stwierdził, że Łotwa w żadnym stopniu nie ufa już Niemcom. „Uważam, że to, co powiedział przedstawiciel naszego rządu, należy rozpatrywać w pewnym kontekście. W zasadzie Niemcy również popierają ogólne stanowisko UE i też dają swój wkład w dostarczenie uzbrojenia dla Ukrainy” – mówił.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ukraina #Polska #Łotwa #duda liderem europy

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo