Z OSTATNIEJ CHWILI

Biden: mówiłem Putinowi, że jeśli zaatakuje Ukrainę, NATO się wzmocni i bardziej się zjednoczy; dokładnie to się stało • • • Prezydent Biden: w ciągu najbliższych dni ogłosimy przekazanie Ukrainie systemów przeciwlotniczych i dodatkową amunicję do HIMARS • • • Prezydent Biden: użyjemy środków z ceł na rosyjskie towary, by pomóc Ukrainie się odbudować • • •

Prezydent zwołał naradę z udziałem premiera i ministrów

Prezydent Andrzej Duda zwołał na czwartek naradę z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministrów ws. sytuacji na Ukrainie, polskiego wsparcia oraz współpracy sojuszniczej, w tym akcesji Szwecji i Finlandii do NATO - poinformował szef BBN Paweł Soloch.

screen TVP Info

"Na dziś wieczór, po powrocie z ćwiczenia wojskowego Defender Europe, Prezydent Andrzej Duda zwołał naradę z udziałem premiera i ministrów ws. sytuacji na Ukrainie, polskiego wsparcia oraz współpracy sojuszniczej, w tym akcesji Szwecji i Finlandii do NATO"

- poinformował na Twitterze Paweł Soloch.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował w środę, że Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"Ze strony Polski mogę jasno i klarownie zadeklarować, że Polska wyrazi zgodę na przyjęcie Finlandii i Szwecji w możliwie szybkim terminie. Gdy tylko rozpoczną się właściwe procedury zostanie skierowany wniosek do polskiego Sejmu, aby wyrazić zgodę na wejście Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego"

- powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Dziś prezydent Andrzej Duda będzie obserwował współdziałanie wojsk z Polski, Stanów Zjednoczonych, Francji oraz Szwecji, w ramach ćwiczenia DEFENDER–Europe 2 w czwartek wczesnym popołudniem . Ćwiczenia odbędą się w okolicach Nowogrodu koło Łomży. Pododdziały będą ćwiczyć forsowanie rzeki Narew. Prezydent weźmie też udział w nieformalnym spotkaniu z żołnierzami. Ćwiczenia będzie obserwował również mister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

DEFENDER-Europe 22 jest międzynarodowym, wspólnym i cyklicznym ćwiczeniem, organizowanym przez Amerykańskie Siły Zbrojne, którego celem jest budowanie gotowości i interoperacyjności między sojusznikami i partnerami USA i NATO.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo