Czechy otrzymają niemieckie Leopardy. Chcą kupić ich więcej

Czeska minister obrony Jana Czernochova po dzisiejszym posiedzeniu rządu przekazała, że Niemcy podarują Czechom 15 starszych czołgów Leopard 2A4. Ponadto, Praga ma rozpocząć negocjacje z Berlinem w sprawie zakupu 50 najnowocześniejszych Leopardów 2A7+.

Leopard 2A4
Penkostrad / Kostrad 8 / Public domain /

Czernochova podkreśliła, że przekazując Czechom starszy model Leopardów Niemcy dowiedli, że doceniają wsparcie jakiego udziela Ukrainie Praga, która m.in. wysłała tam kilkadziesiąt czołgów T-72 sowieckiej produkcji i inny ciężki sprzęt wojskowy.

Minister obrony powiedziała też, że chciałaby, żeby Niemcy przy produkcji nowych czołgów lub ich modernizacji współpracowali z czeskim przemysłem zbrojeniowym.

Podarowane przez Berlin czołgi mają zostać dostarczone do Czech jeszcze w tym roku wraz z częściami zamiennymi i amunicją. Czescy żołnierze przejdą w RFN stosowne szkolenia, a później w Czechach odbędą się manewry z udziałem wojsk niemieckich. Czernochova podkreśliła, że czołgi Leopard ma wiele krajów NATO, także najbliżsi sąsiedzi, jak Polska i Węgry.

Uzbrojenie z Niemiec ma pomóc czeskiej armii zrealizować sojusznicze zobowiązanie i stworzyć nową jednostkę, czyli ciężką brygadę pancerną. Czesi mają obecnie blisko 30 zmodernizowanych czołgów T-72M4 CZ. W magazynach są także niezmodernizowane maszyny T-72 sowieckiej produkcji, których część przekazano Ukrainie.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Czechy #Niemcy #czołgi Leopard #wojna #Rosja #Ukraina

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo