Włochy i Niemcy popierają członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO

Tuż po złożeniu przez Szwecję i Finlandię wniosków o członkostwo w NATO, rząd Niemiec poparł w środę przyjęcie obu tych krajów do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Decyzja umożliwia ambasadorowi RFN przy NATO Ruedigerowi Koenigowi podpisanie dwóch protokołów akcesyjnych po zakończeniu wewnętrznego procesu przyjęcia do NATO – informuje dpa.

flickr

Dzień wcześniej za maksymalnym przyspieszeniem procesu akcesyjnego dla Szwecji i Finlandii opowiedział się kanclerz Olaf Scholz.

- Niemcy będą pracować nad tym, aby proces akcesyjny przebiegał możliwie szybko. Republika Federalna Niemiec przeprowadzi ratyfikację niezwłocznie w porozumieniu z organami konstytucyjnymi i będzie też zachęcać do tego inne kraje

- zapewnił we wtorek wieczorem Scholz.

Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock także zapowiedziała bardzo szybkie działania w procesie przyjęcia do NATO Szwecji i Finlandii. W Niemczech do ratyfikacji wymagana jest zgoda Bundestagu. Baerbock poinformowała, że rząd federalny omówił już tę sprawę ze wszystkimi partiami w parlamencie.

Poparcie dla dołączenia Finlandii i Szwecji do NATO wyraziły też Włochy. - Złożenie wniosku o przyjęcie do NATO przez Finlandię i Szwecję, to jasna odpowiedź na agresję Rosji przeciwko Ukrainie; Włochy z pełnym przekonaniem popierają przyłączenie do Sojuszu tak Finlandii, jak i Szwecji - zadeklarował w premier Włoch Mario Draghi.

 W ciągu ostatnich tygodni pokazaliśmy jedność w działaniu wobec kryzysu na Ukrainie, potępienia Rosji, wsparcia Ukrainy, a także rozwiązań w drodze negocjacji, i będziemy kontynuować te działania" - oznajmił Draghi na konferencji prasowej w Rzymie po spotkaniu z premier Finlandii Sanną Marin.

Włoski premier zauważył, że proces wstąpienia do NATO dwóch nowych członków powinien przebiegać najszybciej jak to możliwe.

Draghi oświadczył ponadto, że Włochy, tak jak wielu innych członków NATO i Unii Europejskiej, będą zaangażowane w pomoc Finlandii w zapewnieniu jej bezpieczeństwa w okresie przed akcesją, dodając, że Europa musi zbudować swój system obronności.

- Musimy zbudować prawdziwą europejską obronność, stanowiącą uzupełnienie dla NATO, aby wesprzeć ochronę naszych podstawowych wartości, ochronę naszych instytucji. To moment wyborów i chcemy, aby Unia Europejska wybrała bycie głównym bohaterem

- powiedział premier Włoch.

 


Źródło: PAP, Niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo