102. urodziny Karola Wojtyły. Abp Jędraszewski: „Pozostał dla nas jako nauczyciel prawdy przenikniętej miłością”

- Jan Paweł II pozostał dla nas jako nauczyciel prawdy przenikniętej miłością, jako świadek pokoju Chrystusowego – powiedział w środę metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas mszy św. odprawionej w wadowickiej bazylice w 102. urodziny Karola Wojtyły.

fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Pozostał dla nas jako nauczyciel prawdy przenikniętej miłością, a zatem jako apostoł miłości miłosiernej; jako świadek pokoju chrystusowego. Wszędzie tam, gdzie był, niósł ze sobą pokój. Nie swój - Chrystusa zmartwychwstałego! W swoim życiu tak głęboko wszczepionym w życie Jezusa, niósł to najważniejsze i najpiękniejsze słowo, z jakim Chrystus zmartwychwstały zwrócił się do apostołów (…): pokój wam

- powiedział w homilii abp Jędraszewski.

Dary Boga 

Duchowny wskazał, że Bóg obdarzył Karola Wojtyłę „wspaniałymi zaletami rozumu, pamięci, słowa, talentem poetycki, głębią filozoficzno-teologicznej refleksji”.

- Wiedział, że to są dary, które otrzymał od Boga, ale doskonale też wiedział, że gdyby budował posługę pasterską (…) w oparciu tylko na tych czysto naturalnych darach, to niewiele by osiągnął. (…) Zdawał sobie z tego sprawę. Stąd jego codzienne wołanie: Panie Jezu kocham Cię! (…) Budował wszystko jako pasterz na łączności z Chrystusem

- podkreślił.

Metropolita kończąc homilię prosił, by św. Jan Paweł II „był dla nas umocnieniem, gdy chodzi o świadectwo prawdzie, o miłość, którą musimy okazywać innym, o pokój, który zwłaszcza teraz, w obliczu wojny na Ukrainie, musimy głosić (…)”.

Obchody urodzin 

Podczas środowych obchodów urodzin mszę św. w bazylice Ofiarowania NMP odprawił rano także kard. Stanisław Dziwisz. Koncelebrowali ją kard. Konrad Krajewski oraz abp Piero Marini, ceremoniarz papieża Jana Pawła II.

- Droga życia Karola Wojtyły zaczęła się 102 lata temu właśnie tu, w Wadowicach, i zaprowadziła go do współczesnego świata. Głosił Ewangelię Jezusa Chrystusa słowem, służył Kościołowi jako mądry przewodnik, przemawiając najgłębiej do wszystkich swoją osobistą świętością. Droga zdobywania świętości, czyli droga miłości i służby, jest otwarta przed każdym z nas

- wskazywał w homilii kard. Dziwisz.

Podczas wadowickich uroczystości odbyła się w środę sesja rady miejskiej, podczas której podjęto uchwałę o współpracy z portugalską gminą Ourem, gdzie leży Fatima.

Na rynku odbyła się m.in. biesiada wadowicka. Obchody rocznicowe zwieńczy tradycyjnie koncert połączonych orkiestr strażackich.

Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, mieszkał w Wadowicach od urodzenia do ukończenia gimnazjum. Po maturze wyjechał z ojcem do Krakowa.

 


Źródło: PAP, Niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo