Z OSTATNIEJ CHWILI

Prezes PiS: chcemy przedstawić projekt ustawy dotyczącej powołania komisji, która zbadałaby politykę energetyczną prowadzoną przez rząd polski w latach 2007-2015 • • • Premier: komisja weryfikująca wpływy rosyjskie na bezpieczeństwo wewnętrzne w Polsce potrzebna jest nie tylko po to, aby wyjaśnić przeszłość, ale również po to, aby pozbyć się zwałów rosyjskich raz na zawsze w przyszłości • • •

40 lat temu zmarł Piotr Majchrzak. Premier: „Jego życie jest jedną z wielu ofiar złożonych na ołtarzu naszej ojczyzny"

40 lat temu zmarł Piotr Majchrzak - jedna z najmłodszych ofiar stanu wojennego. "Młode życie Piotra Majchrzaka jest jedną z wielu ofiar złożonych w XX wieku na ołtarzu ojczyzny" – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym podczas uroczystości rocznicowej. 19-letni Piotr Majchrzak zmarł 18 maja 1982 r., pobity najprawdopodobniej przez ZOMO.

Jedna z najmłodszych ofiar stanu wojennego
twitter.com/@PL1918

W środę w Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 w Poznaniu otwarto wystawę "Czekając na prawdę. Piotr Majchrzak 1963–1982".

Co stało się 40 lat temu?

Wieczorem 11 maja 1982 roku w centrum Poznania 19-letni Majchrzak został dotkliwie pobity. Zmarł 18 maja w szpitalu nie odzyskawszy przytomności. Wiele wskazuje na to, że sprawcami śmiertelnego pobicia byli zomowcy, którzy pałkami skatowali wracającego do domu nastolatka.

Kilka dni później - 21 maja 1982 roku na cmentarzu na poznańskim Miłostowie odbył się pogrzeb Piotra. Już wówczas nastolatka uznano za ofiarę stanu wojennego. Sprawa śmierci Piotra Majchrzaka do dziś nie została ostatecznie rozstrzygnięta przez żaden sąd. Co najgorsze, nikt nie został oskarżony i ukarany.

W środę w muzeum Czerwca 1956 a także przy kamieniu upamiętniającym tragiczną śmierć Majchrzaka oraz na mszy św. w jego intencji zgromadzili się krewni i znajomi Piotra Majchrzaka, przedstawiciele władz miasta, IPN, Solidarności i organizacji patriotycznych.

"Jego życie było ofiarą na ołtarzu naszej ojczyzny..."

Jak napisał do uczestników uroczystości premier Mateusz Morawiecki, śmierć Piotra Majchrzaka w maju 1982 roku "wpisała się w długą listę terroru i bezprawia tamtego czasu".

"Z żalem myślimy o tym, że nie dane było temu młodemu człowiekowi zrealizować potencjału swego życia. Niestety 'nieznani sprawcy' odebrali mu je przedwcześnie i bezlitośnie. Ludzi o prawym sumieniu wstydem napełnia również fakt, że sprawców tego bestialskiego czynu wciąż nie osądzono i nie ukarano"

– napisał premier.

Dziękując Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 za zorganizowanie wystawy, szef rządu podkreślił, że uzmysławia ona, że walka Polaków o wolność okupiona była wysoką ceną, płaconą w każdym pokoleniu.

"Młode życie Piotra Majchrzaka jest jedną z wielu ofiar złożonych w XX wieku na ołtarzu naszej ojczyzny"

– dodał szef rządu.

Mateusz Morawiecki podkreślił też konsekwencję rodziny Piotra Majchrzaka w dążeniu do wyjaśnienia sprawy jego śmierci.

"Łączę się z państwem w nadziei, że wasze wysiłki pozwolą ostatecznie dojść sprawiedliwości w majestacie prawa"

– napisał.

Kuratorka wystawy Kinga Przyborowska powiedziała, że ekspozycja prezentuje Piotra Majchrzaka przede wszystkim, jako syna i brata.

"Opowiadamy historię młodego chłopaka, który zginął w Poznaniu w 1982 roku oraz opowiadamy historię jego rodziny, która nie ustaje w dążeniu do poznania prawdy o okolicznościach śmierci"

- powiedziała.

Z czego składa się wystawa?

Na wystawie zgromadzono pamiątki rodzinne, dokumenty ze śledztwa oraz przedmioty ze zbiorów muzeum. Wśród eksponatów jest m.in. ubranie, jakie Piotr Majchrzak miał na sobie w dniu pobicia.

"Szczególną pamiątką jest fotografia, na której w towarzystwie Marianny Popiełuszki widzimy matkę Romka Strzałkowskiego i matkę Piotra Majchrzaka. Romek Strzałkowski był najmłodszą ofiarą Czerwca 1956, Piotr Majchrzak był najmłodszą poznańską ofiarą stanu wojennego. Do dziś nie poznaliśmy prawdy na temat okoliczności ich śmierci"

– powiedziała Kinga Przyborowska.

Kim był Piotr Majchrzak?

Piotr Majchrzak urodził się 12 marca 1963 roku w Poznaniu. Był jednym z czwórki synów Teresy i Jerzego Majchrzaków. Wychował się w domu o tradycjach patriotycznych. Jego ojciec był uczestnikiem Poznańskiego Czerwca, matka działaczką opozycji antykomunistycznej.

Majchrzak był uczniem Technikum Ogrodniczego w Rokietnicy. Interesował się ogrodnictwem, sportem i muzyką. Trenował karate. Od nastoletnich lat angażował się w działalność opozycyjną. Według relacji rodziny często miał w ubranie wpięty opornik - symbol sprzeciwu wobec komunistycznej władzy. Było to powodem częstego legitymowania i zaczepiania go przez funkcjonariuszy.

Piotra Majchrzaka upamiętnia kamień znajdujący się przy kościele Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu - tam, gdzie miał zostać pobity przez ZOMO.

W Poznaniu, w pobliżu Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan i pomnika Armii Poznań od kilku lat istnieje też zaułek Piotra Majchrzaka. Na tabliczce upamiętniającej 19-latka napisano, że został śmiertelnie pobity przez funkcjonariuszy ZOMO w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach.

"Funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej od początku utrudniali prowadzenie dochodzenia i wyjaśnienie okoliczności zdarzenia. Prowadzone w czasach PRL postępowania prokuratorskie zostały umorzone, a prokuratura i sądy wolnej Polski uznały, że śmierć Piotra Majchrzaka mogła nastąpić w wyniku pobicia przez funkcjonariuszy ZOMO"

- napisano.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Piotr Majchrzak #Polska #rocznica #Mateusz Morawiecki #ZOMO

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo