Polska pomoc energetyczna zapewni stabilność Ukrainie. "Przywozimy dobre wiadomości"

Jak poinformowała dziś minister klimatu i środowiska - Polska zadeklarowała zgłoszenie Ukrainy jako nowego członka Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Anna Moskwa przekazała, że organizacja dała na to "zielone światło".

Twitter/@moskwa_anna

Polska nie jest jedynym państwem zainteresowanym pomocą energetyczną dla Ukrainy - powiedziała w środę w Kijowie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Jak oświadczyła, jest w tej kwestii dialog na poziomie technicznym, mają miejsce rozmowy polskiego Ministerstwa Energii z jego ukraińskim odpowiednikiem.

Minister Moskwa poinformowała również o pracach nad rozwiązaniami z zakresu energetyki, które będą funkcjonowały nie tylko w czasie wojny, ale również pokoju.

"Ostatnie tygodnie były i nadal są czasem owocnej współpracy polsko-ukraińskiej, zarówno na szczeblu rządowym, jak też pomiędzy spółkami energetycznymi"

- dodała Moskwa. 

Ponadto, szefowa resortu zdradziła, że Polska zadeklarowała zgłoszenie Ukrainy jako nowego członka Międzynarodowej Agencji Energetycznej i wsparcie jej w kwestiach proceduralnych.

"Przywozimy dobre wiadomości - jest zielone światło od tej organizacji międzynarodowej w sprawie przyjęcia Ukrainy do jej struktur"

- oświadczyła Moskwa. 

Polska pomoc zapewni Ukrainie stabilność

"Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę musieliśmy zupełnie zmienić szlaki importu paliw, dlatego cieszy nas, że prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia otrzymamy 25 tys. ton benzyny z Polski"

- oświadczyła w środę w Kijowie minister rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy Julija Swyrydenko podczas spotkania z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą.

Pomoc z Polski pozwoli nam w znacznym stopniu zbilansować sytuację na rynku paliw - poinformowała Swyrydenko.

"Przed rosyjską agresją ogromną część produkcji paliwowej zapewniały nam zakłady w Krzemieńczuku. Ta infrastruktura została niestety zniszczona, dlatego obecnie pilnie poszukujemy możliwości dostaw z zagranicy"

- dodała przedstawicielka ukraińskiego rządu. 

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ukraina #energetyka

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo