Sansewieria – roślina oczyszczająca powietrze

Sansewieria, inaczej zwana wężownicą lub mniej przychylnie językiem teściowej, należy do jednej z najprostszych w uprawie roślin doniczkowych. Z korzenia rośliny wyrastają grube i wysokie liściaste miecze. Rośliny spełniają wiele ważnych funkcji w naszym otoczeniu. Nie tylko wygląda ładnie jako roślina doniczkowa, ale także oczyszczają powietrze. Jak uprawiać sansewierię? Co warto wiedzieć o roślinach doniczkowych oczyszczających powietrze?

zdjęcie ilustracyjne / pexels.com/@Olha Ruskykh

Sansewieria – co warto wiedzieć?

Rośliny w naszym otoczeniu pełnią wiele ważnych funkcji. Dzięki nim powietrze, którym oddychamy staje się zdrowsze i czystsze, a znajdujące się w nim toksyny zostają zneutralizowane. Rośliny pokojowe emitują ujemne jony, które pochłaniają szkodliwe substancje z powietrza, unieszkodliwiając wirusy, bakterie i zarodniki grzybów. Sansewieria posiada właściwości oczyszczające powietrze, usuwa:

  • formaldehyd - konserwant obecny w niektórych tapetach, wykładzinach, meblach, środkach czystości oraz farbach. Spore dawki formaldehydu mogą powodować bóle głowy, bezsenność. Związek ten działa toksycznie na układ oddechowy, osłabia odporność oraz prawdopodobnie wykazuje także działanie rakotwórcze;
  • benzen - związek toksyczny i rakotwórczy. Zazwyczaj używany do produkcji farb, lakierów oraz klejów. W wysokim stężeniu wywołuje zawroty i bóle głowy, obniża nastrój, zaburzenia pracy serca, a nawet utrudnia dotlenienie mózgu.
Zaliczana jest do grupy 18 roślin, które najlepiej oczyszczają powietrze. Badania pokazały, że jedną z właściwości sansewierii jest pochłanianie i rozkładanie (bez szkody dla siebie) wielu toksycznych związków.

Dlatego też w naszych domach, pracy czy ogrodzie powinniśmy otaczać się wieloma gatunkami roślin. Sansewieria to roślina idealna dla osób początkujących. Albowiem nie wymaga od nas tak wielkiej uwagi i czasu. Ta roślina doniczkowa ma niewielkie potrzeby. 

Sansewieria - gatunki do domowej uprawy

W ostatnich latach pojawiły się nowe odmiany sansewiery, więc mamy ich spory wybór. Najbardziej znana jest sansewieria gwinejska 'Laurentii' - z długimi zielonymi liśćmi o żółtych krawędziach. W obrębie gatunku występuje jednak bardzo dużo odmian, różniących się kolorem liści (zielone, srebrzyste, ze złocistymi wzorkami) lub ich długością.

Sansewiera liczy sobie ponad 70 gatunków, ale w uprawie domowej spotykanych jest zaledwie kilka z nich, głównie:

  • Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata),
  • Sansevieria kirkii,
  • Sansevieria cylindryczna (Sansevieria cylindrica).

Uprawa sansewierii

Sansewieria to zielona roślina, która ma niewielkie wymagania w uprawie i dzięki temu zasługuje na naszą uwagę nie tylko ze względu na ciekawe i bardzo ozdobne liście. Nazywana jest także żelazną rośliną. Znosi wiele, dlatego są idealnymi roślinami dla początkujących, zapracowanych czy zapominalskich osób. Ich uprawa nie sprawia większych kłopotów.

Sansewieria - podłoże

Sansewierie najlepiej rosną w dobrze przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej i dość żyznej glebie o obojętnym lub zasadowym odczynie pH. Ale mogą też znieść słabsze i nieco przesuszone podłoże. Bez podlewania mogą przetrwać nawet 3-4 tygodnie. Z braku wody liście sansewiery stają się matowe i blade, jednak po podlaniu szybko odzyskują ładny i zdrowy wygląd. Jakie stanowisko dla sansewiery? Rośliny te preferują widne i jasne stanowiska z rozproszonym światłem, ale poradzą sobie także w półcieniu. Odmiany sansewierii o kolorowych liściach wymagają nieco więcej światła w celu lepszego wybarwienia. Wybierając miejsce do uprawy należy pamiętać, że liście w pełnym słońcu mogą zostać poparzone. Dlatego miejsce dla sansewierii najlepiej wybrać nieco dalej od bezpośredniego słońca. 

Sansewieria - podlewanie

Jak podlewać sansewierie? Te rośliny doniczkowe nie potrzebują systematycznego zasilania. To idealne rośliny dla początkujących, ponieważ dobrze znoszą suche powietrze oraz nie musimy ich często przesadzać – rosną nawet w zbyt ciasnej doniczce, ale na pewno zaszkodzi im zimno i nadmierne podlewanie. 

Sansewieria należy do rodziny sukulentów, które magazynują wodę w liściach, dlatego lepiej znoszą suszę niż nadmiar wody. Ta zielona roślina doniczkowa ma bardzo delikatny i płytki system korzeniowy, które łatwo ulega gniciu. 

Sansewieria - temperatura

Sansewieria źle radzi sobie także w zimnych pomieszczeniach, dlatego temperatura w pomieszczeniu nie powinna spadać poniżej 10 st. C. Najlepsza temperatura dla sansewiery to temperatura pokojowa 20-24 st. C, która zimą może być nieco niższa. 

Sansewiera nie nadaje się na roślinę balkonową czy ogrodową, gdyż zmienne warunki atmosferyczne nie wpływają dobrze na ich rozwój.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu sansewiery?

Sprawdź, czy rośliny nie mają szkodników (tarczników) i oznak gnicia. Jeśli sansewieria miała zbyt mokro przez dłuższy czas, jej korzenie mogą zacząć gnić. Warto sprawdzić także czy roślina trzyma się solidnie w doniczce.

 

 Źródło: muratordom.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo