Królowa Bona i Witkacy

Dzieła największych twórców drugiej połowy XIX oraz pierwszej połowy XX wieku pójdą pod młotek w warszawskim domu aukcyjnym DESA. Takiego wyboru nie powstydziłoby się najlepsze muzeum – zobaczymy Jan Matejkę i jego szkic przedstawiający królową Bonę, kultowe portrety Witkacego czy zafascynowanego Japonią Juliana Fałata i jego nastrojowe pejzaże oraz wizerunki ukochanej żony. Wystawione zostaną również prace Stanisława Wyspiańskiego, Leona Wyczółkowskiego oraz rzadkie dzieła Władysława Podkowińskiego, Jana Rembowskiego, Witolda Pruszkowskiego czy Apoloniusza Kędzierskiego.

Odbywające się cyklicznie aukcje prac na papierze stały się ważnym wydarzeniem na dynamicznie rozwijającym się rynku sztuki w Polsce. Oferowane na nich obiekty, stanowiące bogaty przekrój dzieł tworzonych od połowy XIX wieku po okres powojenny, budzą olbrzymie zainteresowanie doświadczonych kolekcjonerów, poszukujących rzadszych i bardziej kameralnych dzieł największych artystów Polskich, wystawianych przez najznakomitsze muzea i galerie. Licytacje prac na papierze to również doskonała okazja dla osób rozpoczynających swoją przygodę na rynku sztuki. Szkice, akwarele, gwasze czy pastele takich sław, jak Wojciech Fangor, Alfred Lenica, Magdalena Abakanowicz, Roman Opałka czy Erna Rosenstein można nabyć za niższe kwoty niż tworzone przez tych artystów płótna czy rzeźby. Na majowych aukcjach prac na papierze poza poszukiwanymi nazwiskami pojawiającymi się w niemal każdej ofercie, jak Witkacy, Fałat czy Wróblewski, zaprezentujemy również obiekty niezwykle rzadkie. Wśród nich kompozycje autorstwa Jana Rembowskiego, Władysława Podkowińskiego, Witolda Pruszkowskiego czy Anny Bilińskiej.

– mówi Agata Szkup, prezes DESA Unicum.

Aukcję prac na papierze tworzonych od drugiej połowy XIX wieku do końca pierwszej połowy XX wieku trudno wyobrazić sobie bez portretów autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza, jednej z najbarwniejszych postaci Międzywojnia. W działającej w Zakopanem w latach 1925-1939 słynnej „Firmie Portretowej „S.I. Witkiewicz” stworzył on kilka tysięcy wizerunków. Na aukcji licytowany będzie portret Zofii Głogowskiej z 1933 roku, jeden z ostatnich wizerunków starszej córki Józefa Głogowskiego, bliskiego przyjaciela i przez kilka lat artystycznego współpracownika Witkacego. Ich przyjaźń zakończyła się nagle w 1937 roku nocnym wtargnięciem do domu inżyniera i mało kulturalnym zachowaniem Witkacego. Pochodzący z 1935 roku „Portret mężczyzny na tle pejzażu” Witkacy wykonał czasie jednego ze swoich wyjazdów na Śląsk do rodziny Krahelskich, u których przebywał od maja do czerwca tego właśnie roku. Przedstawił go na tle płonących fabryk i żółtej łuny nadchodzącego pogorzeliska. Na podobnym tle umieścił się sam artysta w słynnym „Autoportrecie” z 1939 roku.

Aukcję „Prace na papierze. Sztuka dawna” otwiera wizerunek królowej Bony Sforzy wykonany ołówkiem przez Jana Matejkę. Modelką do owego studium z lat 70. XIX wieku była zapewne Teodora Matejko, żona artysty. Jej rysy ma m.in. postać królowej Bony w „Hołdzie Pruskim”. DESA zaprezentuje również trzy prace Juliana Fałata, uważanego za najwybitniejszego polskiego akwarelistę – to portret Marii Luizy Comello, z którą Julian Fałat ożenił się w 1900 roku oraz pejzaż „Bystra”.

Pracę wyróżnia silny syntetyzm, którym Fałat zafascynował się podczas wyjazdu do Japonii. Krajem Kwitnącej Wiśni fascynował się także Leon Wyczółkowski. Prezentowany pastel „Fryz z chryzantemami” to emanacja zarówno inspiracji japońskich, jak i doniosłej roli świata przyrody w całej twórczości Wyczółkowskiego.

Stylizowane formy roślinne pojawiają się niemal w każdym ważnym dziele Stanisława Wyspiańskiego, jednego z najwybitniejszych artystów okresu Młodej Polski. Na majowej aukcji pojawi się wykonany przez niego projekt witraża przedstawiającego kwiaty irysów, jeden ze stałych motywów twórczości autora „Wesela”. Praca ta nie łączy się z konkretnym zamówieniem, dlatego może być odczytywana jako dzieło autonomiczne, rodzaj kaprysu, któremu artysta nadał formę witraża.

Odgrodzony od rzeczywistości, zamknięty świat fikcyjnej egzystencji, przepełnionej bezczasowa atmosferą emocjonalnego zobojętnienia i smutku stworzył Witold Wojtkiewicz. Tę niezwykłą, wyróżniającą go na tle polskiego malarstwa fin de siecle’u wizję artystyczną, udało mu się stworzyć pomimo niesłychanie krótkiego życia (zmarł w wieku zaledwie 30 lat). Typowe dla jego twórczości cechy ujawnia prezentowana akwarela „Matka z dzieckiem” z 1902 roku. Atrakcjami aukcji są także dzieła niezwykle rzadko wystawiane na sprzedaż: pastel „Napój spoczynku” Jana Rembowskiego, „Pejzaż z Ojcowa” Władysława Podkowińskiego, „Śmierć Anhellego” Witolda Pruszkowskiego czy „Dziewczyna z Polesia” Apoloniusza Kędzierskiego.

Aukcjom towarzyszą wystawy w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Prace na Papierze. Sztuka Współczesna – do 17 maja

Prace na Papierze. Sztuka Dawna – do 19 maja.

 

 Źródło: niezależna.pl, desa.pl

#aukcje dzieł sztuki #DESA #Witakcy #Matejko #Królowa Bona #rysunki mistrzów

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo