Propagandyści, farmy trolli i grupa Wagnera. Australia wprowadza nowe sankcje na Rosję

W związku z trwającą rosyjską agresją na Ukrainie, australijski rząd wprowadza kolejny pakiet sankcji na Rosję. Dotyczyć one będą m.in. urzędników, propagandystów oraz najemniczą grupę Wagnera.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Rząd wprowadził sankcje przeciwko siewcom propagandy i dezinformacji, którzy usiłowali usprawiedliwiać nielegalną inwazję na Ukrainę, oraz na osobistości świata polityki i sektora bezpieczeństwa, które wspierały agresję – napisano w komunikacie na stronie australijskiego MSZ.

Lista podmiotów objętych sankcjami Australii z powodu agresji Rosji przeciwko Ukrainie wydłużyła się do 827 osób i 62 instytucji – podkreślono.

Nowe sankcje obejmą m.in. 11 osób i 12 podmiotów za promowanie rosyjskiej propagandy, cztery osoby i trzy podmioty za rolę w inwazji na Ukrainę oraz cztery osoby za popieranie tej agresji.

W grupie osób obłożonych sankcjami jest m.in. pierwszy zastępca szefa rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Siergiej Korolow, pierwszy zastępca szefa Sztabu Generalnego Rosji Nikołaj Bogdanowski oraz wydalony z kraju ukraiński deputowany Ilja Kiwa, który publicznie popierał działania Rosji na Ukrainie.

Wśród podmiotów objętych sankcjami jest prywatna firma wojskowa znana jako grupa Wagnera i określana jako „de facto prywatna armia prezydenta Putina”, która wspierała prorosyjskich separatystów w samozwańczych republikach w Donbasie – napisano. Dwie białoruskie firmy ukarano natomiast za strategiczne wsparcie, jakiego Białoruś udziela rosyjskim wojskom.

Rząd Australii nałożył również „ukierunkowane sankcje finansowe” na tzw. farmy trolli, które tworzą i rozpowszechniają dezinformację w internecie, spośród których wiele związanych jest z rosyjskimi służbami wywiadowczymi – dodano.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ukraina #Rosja

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo