Kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy

23 cudzoziemców próbowało we wtorek dostać się nielegalnie do Polski przez granicę z Białorusią; byli to m.in. obywatele Mauritiusu, Mali i Bangladeszu - podała w raporcie z minionej doby SG.

Twitter/ Straż Graniczna

Największa grupa, licząca jedenaście osób, próbowała przejść przez granicę na odcinku, za którego ochronę odpowiada placówka SG w Czeremsze (Podlaskie) - podała Straż Graniczna w środę rano na Twitterze. Według jej danych, od początku maja było ponad 600 prób nielegalnego przedostania się do Polski z Białorusi; od początku roku - ponad 5 tys.

Do 30 czerwca obowiązuje czasowy zakaz przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Zakaz jest wprowadzony rozporządzeniem MSWiA. Taki zakaz obowiązywał także od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. Od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

W rozporządzeniu MSWiA podano, że zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

Trwa budowa zapory na tej granicy. Rzecznik SG por. Anna Michalska informowała w ostatnich dniach, że inwestycja idzie zgodnie z planem, który zakłada, że budowa zakończy się do 30 czerwca. Takie deklaracje składają wykonawcy.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo