Policjanci CBŚP rozbili dwa gangi tytoniowe

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili dwie grupy przestępcze zajmujące się nielegalną produkcją i wprowadzaniem do obrotu papierosów i tytoniu. Zatrzymano 17 osób oraz zlikwidowano trzy krajalnie tytoniu i fabrykę papierosów.

pixabay

Podkomisarz Paweł Żukiewicz z zespołu prasowego CBŚP przekazał, że jedną ze spraw zajmowali się policjanci z opolskiego CBŚP. Funkcjonariusze prowadzili śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przestępczością tytoniową. "W ostatnim czasie funkcjonariusze zatrzymali 12 osób w wieku od 24 do 74 lat w woj. opolskim, śląskim, pomorskim i świętokrzyskim. Dodatkowo jedna osoba została doprowadzona z aresztu śledczego" - podkreślił podkomisarz.

W akcji brali udział policjanci CBŚP z zespołów specjalnych z Opola, Katowic, Gdańska, Łodzi i Gorzowa Wielkopolskiego, jak również kontrterroryści z Opola i Katowic oraz funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej i Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. "W trakcie działań zlikwidowano dwie wytwórnie krajanki tytoniowej, a także zabezpieczono ponad 3,7 tony tytoniu, gotowe papierosy, jak również narkotyki w postaci kokainy i marihuany oraz broń wraz z amunicją, która będzie badana przez biegłych" - wyliczył. Dodał, że wartość przejętych wyrobów tytoniowych to około 2,7 mln zł.

Zatrzymani w tej sprawie zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Opolu. "Podejrzani usłyszeli łącznie 37 zarzutów. 8 z nich podejrzanych jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jeden o kierowanie tą grupą. Pozostałe zarzuty dotyczą przestępstw karno-skarbowych, przestępstw z ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych. Podejrzany o kierowanie grupą przestępczą został tymczasowo aresztowany" - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

"Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa działała od grudnia 2020 roku i zajmowała się wprowadzaniem do obrotu na terenie Polski nielegalnych wyrobów tytoniowych. Straty Skarbu Państwa w wyniku jej działalności mogły wynieść około 18 mln złotych"

- dodała PK.

Jak przekazał podkom. Paweł Żukiewicz kolejną akcję przeciwko grupie zajmującej się nielegalną produkcją papierosów i tytoniu przeprowadzili policjanci z katowickiego CBŚP. Funkcjonariusze ustalili, że w Jaworznie, mogą być produkowane nielegalne papierosy. "Działania funkcjonariuszy CBŚP wspierali policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie, a w akcji brali udział policjanci zespołu specjalnego z katowickiego CBŚP. Zatrzymano pięć osób w wieku od 26 do 54 lat" - powiedział policjant.

"Na terenie hali produkcyjnej funkcjonariusze zabezpieczyli maszyny służące do wytwarzania i pakowania papierosów, a także do krojenia tytoniu. Przejęto również papierosy, tytoń i komponenty niezbędne do produkcji wyrobów tytoniowych oraz marihuanę i amfetaminę. Wartość nielegalnego towaru, wstępnie oszacowano na blisko 2 miliony złotych" - zaznaczył.

Pięciu zatrzymanych w tej sprawie mężczyzn zostało doprowadzonych do Prokuratury Rejonowej w Jaworznie. "Usłyszeli oni prokuratorskie zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, posiadania narkotyków i popełnienia przestępstw karno-skarbowych. Jeden z zatrzymanych usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Wszyscy podejrzani zostali tymczasowo aresztowani" - podkreślił Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

"Wszystko wskazuje na to, że grupa działała od zeszłego roku, a wyroby akcyzowe wprowadzała do obrotu głównie na terenie województwa śląskiego. Straty Skarbu Państwa w wyniku działalności tej grupy przestępczej wstępnie szacowane są na kwotę około 2 mln złotych"

- dodała PK.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo