Dojdzie do porozumienia? USA przekonane, że z Turcją da się dogadać ws. Szwecji i Finlandii w NATO

Administracja amerykańska jest przekonana, że pomimo niechęci Turcji do poparcia przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO konsensus zostanie osiągnięty, poinformowała podczas briefingu na pokładzie prezydenckiego samolotu rzeczniczka Białego Domu Karin Jean-Pierre, donosi agencja Ukrinform.

Joe Biden
Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

„Jesteśmy przekonani, że Sojusz osiągnie konsensus w sprawie procesu akcesyjnego Szwecji i Finlandii” – powiedziała rzeczniczka Białego Domu.

„Nie mogę mówić w imieniu rządu tureckiego o tym, czego potrzebuje lub co chce osiągnąć. Ale znowu czujemy się pewni, że osiągniemy porozumienie ” – podsumowała rzeczniczka administracji USA.

Recep Tayyip Erdogan powiedział w piątek, że Turcja, członek NATO, nie poprze członkostwa Szwecji i Finlandii w Sojuszu z powodu sankcji wobec jego kraju. Ponadto Erdogan oskarżył oba kraje o rozmieszczanie kurdyjskich „organizacji terrorystycznych” na ich terytoriach.

Rządy Szwecji i Finlandii zaplanowały na środę formalne złożenie wniosków o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim - po przeprowadzeniu w każdym z krajów wszystkich procedur niezbędnych do podjęcia tej decyzji.

Prezydent USA Joe Biden przyjmie w czwartek premier Szwecji Magdalenę Andersson i prezydenta Finlandii Sauliego Niinisto. Przywódcy będą rozmawiać o akcesji tych krajów do NATO i pomocy dla Ukrainy - poinformowała we wtorek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Joe Biden #NATO #Finlandia #Szwecja #USA

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo