Niemcy za szybkim rozszerzeniem NATO

Ubieganie się Szwecji i Finlandii o członkostwo w NATO to „historyczny krok dla sojuszu obronnego i dla Europy” – powiedział dziś w trakcie konferencji z premierem Liechtensteinu Danielem Rischem kanclerz Olaf Scholz. Ponadto, zapewnił, że Niemcy będą się starać, aby proces akcesyjny przebiegł szybko.

Zdjęcie ilustracyjne
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

W ocenie Scholza, działania Szwecji i Finlandii są reakcją na rosyjską agresję na Ukrainę i wynikającą z niej „dramatyczną zmianę sytuacji bezpieczeństwa w Europie”.

„Rząd federalny z zadowoleniem przyjmuje tę suwerenną decyzję naszych skandynawskich przyjaciół. Jesteśmy już teraz bardzo blisko związani z Finlandią i Szwecją w ramach UE oraz poprzez nasze stosunki dwustronne i w zakresie bezpieczeństwa”

– podkreślił Scholz.

Jak przypomniał, NATO jest sojuszem obronnym, nie jest skierowany przeciwko komukolwiek, lecz zapewniać ma ochronę i bezpieczeństwo wszystkim sojusznikom.

„Składając wniosek o członkostwo, Finlandia i Szwecja korzystają ze swojego suwerennego prawa do swobodnego wyboru sojuszu”

– dodał Scholz.

Jak zapewnił kanclerz, „Niemcy będą pracować nad tym, aby proces akcesyjny przebiegał szybko”.

„Republika Federalna Niemiec przeprowadzi ratyfikację niezwłocznie w porozumieniu z organami konstytucyjnymi i będzie też zachęcać do tego inne kraje”

– podkreślił Scholz.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#wojna #Ukraina #Rosja #NATO #Szwecja #Finlandia #Olaf Scholz

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo