Z OSTATNIEJ CHWILI

Hubert Hurkacz przegrał z hiszpańskim tenisistą Alejandro Davidovichem Fokiną 6:7 (4-7), 4:6, 7:5, 6:2, 6:7 (8-10) w pierwszej rundzie wielkoszlemowego Wimbledonu • • •

Spotkanie liderów Zjednoczonej Prawicy. Na agendzie kilka tematów. "Padło wiele konkretów"

Dziś w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie liderów Zjednoczonej Prawicy i posłów rządzącej większości. Podczas rozmów debatowano o kwestii m.in. reformy Sądu Najwyższego, ustawy o dostępie do broni czy ustanowieniu sędziów pokoju. Rozmówcy przyznają, że padło dziś "wiele konkretów".

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Owocne, merytoryczne spotkanie dotyczące przyszłości koalicji rządzącej oraz dalszych planów legislacyjnych - tak w rozmowie z PAP podsumowała wtorkowe spotkanie liderów Zjednoczonej Prawicy osoba znająca kulisy rozmów. Wśród tematów, jak mówi inny rozmówca, był m.in. projekt ustawy ws. Sądu Najwyższego.

Dzisiaj po południu doszło do spotkania liderów Zjednoczonej Prawicy, w którym udział wzięli m.in. szefowie: PiS - Jarosław Kaczyński, Solidarnej Polski - Zbigniew Ziobro, Partii Republikańskiej - Adam Bielan i Stowarzyszenia OdNowa - Marcin Ociepa. W spotkaniu uczestniczyli także Sekretarz Generalny PiS Krzysztof Sobolewski, szef klubu PiS Ryszard Terlecki, a także lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.

- To było merytoryczne spotkanie dotyczące przyszłości koalicji i dalszych planów legislacyjnych

 - powiedział Polskiej Agencji Prasowej jeden z polityków koalicji, znający kulisy rozmów. Jak dodał, spotkanie odbyło się w pełnym konsensusie. - Padła też zapowiedź kolejnych podobnych spotkań - zaznaczył.

Inny rozmówca agencji, który uczestniczył w spotkaniu, podkreśla, że "ani słowem nie było na nim mowy o listach wyborczych". Prezes PiS miał powiedzieć, że wybory odbędą się w terminie konstytucyjnym.

- To było merytoryczne spotkanie w temacie reformy Sądu Najwyższego, czyli także Krajowy Plan Odbudowy w tle, a każdy z uczestników podnosił kwestie, które go interesują

- powiedział polityk.

Bielan: Dużo konkretów

- To było pierwsze spotkanie od wielu miesięcy, w nowej formule. Rozmawialiśmy o przyszłości, głównie o projektach legislacyjnych. Atmosfera była bardzo dobra, konstruktywna - relacjonował lider Partii Republikańskiej, Adam Bielan.

- Dużo ustaleń, konkretów, więc ja jestem ze spotkania zadowolony - przyznał.

Poinformował, że w trakcie spotkania lider Kukiz'15 Paweł Kukiz zgłosił kwestię sędziów pokoju.

- Ja z kolei zgłosiłem kwestię nowelizacji ustawy o dostępie do broni. Powołaliśmy zespoły robocze w tych sprawach, które mają wypracować jakieś kompromisowe rozwiązania

 - ogłosił.

Bielan dodał, że w trakcie spotkania rozmawiano m.in. o zmianach w Sądzie Najwyższym.

- Nie omawialiśmy szczegółów, ale atmosfera wskazywała, że doszło do kompromisowego rozwiązania w tej sprawie - ocenił szef Partii Republikańskiej.

Kukiz: Powstanie zespół ws. sędziów pokoju

Paweł Kukiz, który był uczestnikiem spotkania, w rozmowie z Polską Agencją Prasową przyznał, że w KPRM mówił o swojej inicjatywie ws. wprowadzenia do polskiego porządku prawnego instytucji sędziów pokoju, a także o rozwiązaniach legislacyjnych dotyczących ułatwienia dostępu do broni palnej.

- Powstanie zespół z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości i Kukiz'15, aby wyjaśnić wszelkie rozbieżności, aby ustawa (ws. sędziów pokoju) mogła być uchwalona do najpóźniej końca roku

 - powiedział Kukiz.

- Będę się starał przekonać pana profesora Piotra Kruszyńskiego, który był przewodniczącym zespołu, który opracowywał to rozwiązanie w Kancelarii Prezydenta, aby włączył się do tych prac - dodał.

Prace nad rozwiązaniami dotyczącymi sędziów pokoju od wiosny ub.r. prowadził zespół pod kierownictwem karnisty, prof. Kruszyńskiego, który pracował w Kancelarii Prezydenta. Było to m.in. efektem rozmów lidera Kukiz'15 Pawła Kukiza z prezydentem Andrzejem Dudą.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo