Senat zajął się Grodzkim

Dzisiaj po południu senacka Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich zajęła się wnioskiem o uchylenie immunitetu marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Po ponad roku senacka większość może w końcu zadecydować o immunitecie marszałka. 

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Senacka większość od ponad roku odwlekała zajęcie się sprawą immunitetu Grodzkiego, o czym wielokrotnie informowaliśmy w naszych mediach. Pierwszy wniosek w tej sprawie wpłynął do Senatu już 423 dni temu. Pisma składane przez prokuraturę były odrzucane przez władze Senatu związane z totalną opozycją, która przekonywała, że były w nich „błędy formalne”. W grudniu ub. roku prokurator generalny Zbigniew Ziobro skierował do Senatu ponowny wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Izby. Według śledczych poprzednie pismo w tej sprawie zostało niezasadnie pozostawione bez biegu. 

Przypominamy, że według  prokuratury Grodzki, pełniąc funkcję dyrektora szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatora tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej, przyjął korzyści majątkowe od pacjentów lub ich bliskich. Zarzuty te zostały postawione na podstawie zeznań około 200 świadków, którzy mówili o korupcyjnym procederze polityka. Szczegóły w artykule red. Adriana Siwka pt. „Senat zajął się Grodzkim” w środowej „Gazecie Polskiej Codziennie”.

Red. Hubert Kowalski twierdzi, że prezydent Warszawy próbuje przypodobać się młodzieży, ale swymi działaniami się ośmiesza.
W ostatnim czasie było głośno o Rafale Trzaskowskim. Polityk Platformy Obywatelskiej opowiadał m.in.  miłosnych podbojach i bójkach. Chwalił się również, że prezydent USA Joe Biden miał złapać go za rękę i przyciągnąć do siebie. – Pan Trzaskowski opowiada niestworzone historie, które trudno zweryfikować. Poważny polityk, który chce rządzić państwem, powinien brać większą odpowiedzialność za przekaz, z którym wychodzi do społeczeństwa – komentuje Anna Kwiecień, poseł PiS.

Coraz większa część elektoratu oraz polityków Platformy Obywatelskiej dostrzega, że Donald Tusk jest niewiarygodny dla milionów Polaków. Do ofensywy politycznej przeszedł więc Rafał Trzaskowski, który niedawno chwalił się m.in. swoimi kontaktami w USA. Później o prezydencie Warszawy zrobiło się głośno m.in. za sprawą publikacji „Gazety Wyborczej”. Dotyczyła nowych, naziemnych przejść dla pieszych na rondzie Dmowskiego. Trzaskowski i jego współpracownicy przespacerowali się nowymi przejściami. Tak brzmiał opis zdjęcia umieszczonego w „GW”: „Prezydent Trzaskowski przeszedł przez dwie zebry, każdą pokonał na dwa razy, czekając pośrodku Al. Jerozolimskich i Marszałkowskiej na kolejne zielone światło”. Publikacja rozśmieszyła wielu internautów. Prezydent stolicy zaistniał bowiem w mediach w sposób groteskowy. Więcej w środowej „Gazecie Polskiej Codziennie” w artykule pt. „Trzaskowski ośmiesza się w mediach”.

Co jeszcze w polskiej polityce? Opozycja nie chce na siłę się jednoczyć, choć namawia ją do tego Donald Tusk. 
Niedługo minie rok odkąd do polskiej polityki wrócił Donald Tusk. Mimo, że lider Platformy Obywatelskiej obiecywał zjednoczenie opozycji, to nadal pod skrzydła „króla Europy” nie chcą schronić się ani politycy Lewicy, ani PSL, ani Szymona Hołowni. 

- Od wielu miesięcy powtarzam te przecież dość oczywiste apele, słowa, prośby o zjednoczenie opozycji - oczywiste przecież nie tylko dla mnie. Dzisiaj mamy kolejny dowód. To wyniki badań renomowanej pracowni badań społecznych IPSOS. I one pokazują, że zjednoczona opozycja ma 50 procent, a PiS tylko 30. PiS nie jest silniejsze od opozycji, PiS jest silny podziałami na opozycji - podkreślił szef PO w krótkim nagraniu opublikowanym na Twitterze. Więcej w artykule red. Jacka Liziniewicza „Samotny Donald „Jedna lista” Tusk”. 

Produkt krajowy brutto w pierwszym kwartale 2022 r. wzrósł o 8,5 proc. w ujęciu rocznym, a więc wzrost gospodarki był większy o 0,9 proc. niż w ostatnim kwartale ub.r. – wynika z flash szacunku GUS. 

– Pierwsze trzy miesiące br. zamknęły się imponującym wynikiem w ujęciu kwartalnym, bo wzrostem o 2,4 proc. – podkreślił Bank Pekao. Analitycy Pekao w  komentarzu do szacunku GUS zwrócili uwagę, że polska gospodarka jest o 8 proc. większa niż przed pandemią. – Sam I kwartał, po wyłączeniu czynników sezonowych i  kalendarzowych, zamknął się imponującym wynikiem, bo wzrostem o  2,4 proc. w  ujęciu kwartalnym – zaznaczyli. Wskazali też, że PKB w  pierwszym kwartale wzrósł powyżej oczekiwań ekonomistów, którzy prognozowali wzrost o 7,9 proc., licząc rok do roku. – Nawet w  bardzo negatywnych scenariuszach wzrost PKB w Polsce w tym roku utrzyma się wyraźnie powyżej 3 proc. – ocenili. – Po ostatnich danych zdecydowaliśmy się na korektę i  spodziewamy się, że PKB wzrośnie o 4,5 proc. w tym roku i  o  2,1 proc. w  przyszłym – dodali. Szczegóły w artykule red. Jana Kamienieckiego pt. „Imponujący wynik gospodarki”.

W najbliższych dniach sobowtór zastąpi przywódcę Kremla Jak podał włoski dziennik „La Stampa”, w nocy z poniedziałku na wtorek Władimir Putin miał przejść operację związaną z chorobą nowotworową. 

Z tego powodu rosyjskie służby przygotowały plan awaryjny na wypadek dłuższej absencji dyktatora. W oficjalnych wystąpieniach ma go zastąpić sobowtór. W planach jest też emitowanie wcześniej nagranych przemówień Putina. 

Pogłoski o  chorobie lub kilku chorobach Putina pojawiają się w mediach od co najmniej kilku lat. W 2020 r. spekulowano, że prezydent Rosji może mieć chorobę Parkinsona. Wcześniej kilkukrotnie pojawiała się informacja, że Putin przeszedł udar. Polityk miał też regularnie korzystać z pomocy lekarza specjalizującego się w chirurgicznym leczeniu nowotworów. Niedawno, podczas rozmowy z ministrem obrony Siergiejem Szojgu, rosyjski przywódca kurczowo trzymał się prawą ręką za stół. Przy okazji wystąpienia podczas Dnia Zwycięstwa 9 maja ta sama ręka wydawała się nieruchoma. 

Wczoraj włoski dziennik „La Stampa”, powołując się na źródła z bliskiego otoczenia Kremla, podał, że w nocy z poniedziałku na wtorek prezydent Rosji miał przejść operację, której powodem jest choroba nowotworowa. Gazeta wskazuje, że operacja została przeprowadzona nocą, by zapewnić maksymalną dyskrecję. Szczegóły w artykule „Putin zoperowany na raka” red. Konrada Wysockiego.
    
„Gazetą Polską Codziennie” polecamy w środę!

 

 Źródło: niezalezna.pl

masz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo