Prezydent USA przyjmie premier Szwecji i prezydenta Finlandii

Prezydent USA Joe Biden przyjmie w czwartek premier Szwecji Magdalenę Andersson i prezydenta Finlandii Sauliego Niinisto. Przywódcy będą rozmawiać o akcesji tych krajów do NATO i pomocy dla Ukrainy - poinformowała we wtorek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.

pixabay

Tematem spotkania będzie też "bezpieczeństwo Europy oraz wzmocnienie partnerstwa w wielu globalnych obszarach" - podała Jean-Pierre w komunikacie.

W piątek Biden rozmawiał telefonicznie z premier Andersson i prezydentem Niinisto i zapewnił ich o poparciu USA dla polityki "otwartych drzwi NATO", a poprzednia rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki potwierdziła, że Stany Zjednoczone pracują nad wyjaśnieniem stanowiska Ankary w sprawie potencjalnego członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO.

Była to reakcja na wypowiedź tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który stwierdził, że Turcja nie może pozytywnie rozpatrywać próby dołączenia do NATO przez Szwecję i Finlandię, ponieważ kraje te są schronieniem dla wielu organizacji terrorystycznych.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo