Z OSTATNIEJ CHWILI

Prezes PiS: chcemy przedstawić projekt ustawy dotyczącej powołania komisji, która zbadałaby politykę energetyczną prowadzoną przez rząd polski w latach 2007-2015 • • • Premier: komisja weryfikująca wpływy rosyjskie na bezpieczeństwo wewnętrzne w Polsce potrzebna jest nie tylko po to, aby wyjaśnić przeszłość, ale również po to, aby pozbyć się zwałów rosyjskich raz na zawsze w przyszłości • • •

Pierwszy grób Kolumba

Krzysztof Kolumb w ciągu 55 lat swojego życia odbył cztery wyprawy do Ameryki, a wcześniej, przygotowując się do ekspedycji transatlantyckich, popłynął do Islandii i Irlandii z portugalską marynarką handlową, potem wylądował na Maderze, aby kupić cukier jako agent firmy genueńskiej. Do tego, przynajmniej raz, udał się do portugalskiej fortecy São Jorge da Mina we współczesnej Ghanie, ucząc się w drodze portugalskiej nawigacji i przepływu wiatrów na Atlantyku.

Po śmierci w 1506 roku jego szczątki także nieustannie wędrowały – pierwszym i krótkim miejscem spoczynku Kolumba było Valladolid w północno-zachodniej Hiszpanii. Trzy lata później trumnę przetransportowano do Sewilli i  pochowano w rodzinnym mauzoleum, ale na przestrzeni wieków jeszcze kilkakrotnie ją przenoszono: w 1544 roku do Santo Domingo, stolicy Dominikany; następnie w 1795 roku do ​​Hawany. Ostatecznie wróciły do Sewilli  w 1898 roku.

Do tej pory nieznane było miejsce, w którym Kolumba pochowano po raz pierwszy. Niedawno, w badaniu koordynowanym przez Hiszpańskie Muzeum Marynarki Wojennej, naukowcy określili dokładną lokalizację jego pierwszego grobowca w Valladolid. Znajdował się on w klasztorze świętego Franciszka. Budynek ten już nie istnieje, to obecnie zamknięta dla ruchu kołowego strefa handlowa w pobliżu Plaza Mayor. Jednak badacze z Hiszpańskiego Muzeum Marynarki Wojennej pobrali próbki ołowiu, cegieł i złota z grobu w Sewilli, i wysondowali ziemię w Valladolid, czego efektem było „zidentyfikowanie miejsca, w którym pochowano Kolumba”. „Z tych nici złota, srebra, gwoździ, ołowiu i cegieł, ku mojemu zdziwieniu udało nam się to osiągnąć” – mówił jeden z nich.

Nie uciszyło to jednak kontrowersji wokół ostatniego miejsca spoczynku odkrywcy Ameryki, ponieważ Republika Dominikany nadal twierdzi, że Kolumb jest pochowany w ozdobnej latarni morskiej w Santo Domingo. W 2005 roku naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie pobrali próbki DNA z fragmentów kości, aby potwierdzić, że to jego szczątki spoczywają w Sewilli. Nie można jednak wykluczyć tego, że grób w Santo Domingo także zawiera część jego szczątków.

 

 

 Źródło: niezależna.pl

#Krzysztof Kolumb #grobowce Kolumba #odkrycia geograficzne #Valladolid

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo