Międzynarodowy Trybunał Karny bada rosyjskie zbrodnie na Ukrainie

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan poinformował, że MTK wysłał na Ukrainę 42 ekspertów, którzy będą badać zbrodnie popełnione tam przez Rosjan. Podkreślił, że jest to największa misja wysłana kiedykolwiek przez Trybunał.

By State Emergency Service of Ukraine - https://www.facebook.com/photo/?fbid=329249785909584&set=pcb.329249925909570 (the whole post), CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=115930378

"Potwierdzam, że moje biuro wysłało na Ukrainę zespół złożony z 42 śledczych, ekspertów kryminologów i personelu pomocniczego"

- oznajmił Khan w komunikacie.

Dodał, że pod względem liczby ekspertów wysłanych jednorazowo na jakieś terytorium to największa misja w historii MTK.

2 marca MTK wszczął śledztwo w sprawie "zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości lub ludobójstwa" popełnionych na Ukrainie.

Trybunał ma uprawnienia do rozpoznawania przypadków zbrodni wojennych, ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych na terytorium ponad 120 krajów, które przyjęły ustanawiający ten sąd Statut Rzymski. W 2016 roku ze Statutu Rzymskiego wycofała się Rosja. Ukraina również nie jest stroną tej umowy, jednak dwukrotnie zadeklarowała, że zaakceptuje jurysdykcję MTK w odniesieniu do zbrodni popełnionych na jej terytorium, jeśli Trybunał zdecyduje się je zbadać.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ukraina

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo